Wiadomości

ISW: Rosja przygotowuje się do ofensywy i wzmacnia siły na Donbasie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zwraca uwagę, że Rosja prawdopodobnie nie wykorzystała jeszcze wszystkich swoich rezerw, wzmacnia armię w Donbasie, przygotowując się do ofensywy.

Źródła zachodnie, ukraińskie i rosyjskie nadal wskazują, że Rosja przygotowuje się do zbliżającej się ofensywy, potwierdzając ocenę ISW, że najbardziej prawdopodobnym kierunkiem działań jest ofensywa w nadchodzących miesiącach. Analitycy przypomnieli, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział 30 stycznia, że ​​nic nie wskazuje na to, by Rosja przygotowywała się do rozmów pokojowych, a wszystko wskazuje na coś przeciwnego.

Stoltenberg zauważył, że Rosja może zmobilizować do 200.000 żołnierzy i nadal kupuje broń i amunicję poprzez zwiększoną produkcję krajową i we współpracy z autorytarnymi państwami, takimi jak Iran i Korea Północna. Sekretarz generalny NATO podkreślił, że prezydent Rosji Władimir Putin podtrzymuje swoje maksymalistyczne cele na Ukrainie. Szef Rady Rezerwistów Sił Zbrojnych Ukrainy Iwan Tymoczko powiedział w związku z tym, że rosyjskie wojska wzmacniają swoje zgrupowanie na Donbasie w ramach spodziewanej ofensywy.

Wypowiedzi Stoltenberga i Tymoczki potwierdzają wcześniejsze prognozy Instytutu Polityki Światowej, że wojska rosyjskie budują fundamenty do rozpoczęcia ofensywy, prawdopodobnie w obwodzie ługańskim w najbliższych miesiącach. Eksperci zauważają, że rosyjscy blogerzy wojskowi nadal zwracają uwagę, że tworzone są warunki dla rosyjskiej ofensywy, a Rosja nie rozmieściła jeszcze wszystkich swoich rezerw. Analitycy instytutu zwracają uwagę, że Rosja i Iran nadal czynią starania o pogłębienie więzi gospodarczych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!