Wiadomości

310 podejrzanych w sprawie dotyczącej “fabryki faktur”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejne 8 osób zatrzymanych do śledztwa prowadzonego przez CBŚP i KAS pod nadzorem zachodniopomorskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się przestępczością podatkową. Straty Skarbu Państwa w wyniku działania gangu to około 50 mln zł.

W toku śledztwa prowadzonego przez policjantów z Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, przeprowadzono już kilkadziesiąt realizacji. Sprawa dotyczy wprowadzania do obrotu nierzetelnych faktur, które umożliwiały nienależne zmniejszenie obciążeń podatkowych. Wykorzystywano do tego celu podmioty gospodarcze zarejestrowane na tzw. „słupy”, które nie prowadziły rzeczywistej działalności. Z ustaleń śledztwa prowadzonego od 2018 roku wynika, że w ten proceder zaangażowanych było kilkaset firm.

W ostatnich dniach policjanci zatrzymali następnych 8 podejrzanych. Tym razem działania przeprowadzono na terenie Mazowsza, Wielkopolski, Śląska i województwa kujawsko-pomorskiego, które w zachodniopomorskiej Prokuraturze Krajowej usłyszały zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszerstwa faktur i prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności. Podczas akcji funkcjonariusze wykonali kilkanaście przeszukań i zabezpieczyli sprzęt elektroniczny oraz dokumentację.

Były to kolejne działania wymierzone w tę grupę przestępczą. W październiku ubiegłego roku funkcjonariusze zatrzymali do tej sprawy 9 osób, w grudniu 8, a łącznie w całej sprawie występuje już ponad 310 podejrzanych. Grupa mogła wystawić faktury na sumę blisko 150 mln zł, a straty budżetowe Skarbu Państwa w wyniku jej działalności wynoszą co najmniej 50 mln zł. Dotychczas zabezpieczono mienie podejrzanych na łączną kwotę ponad 14 mln zł. Sprawa jest cały czas rozwojowa.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!