Wiadomości

Putin dąży do zneutralizowania Prigożyna? ISW poddaje to w wątpliwość

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Putin obawia się wagnerowców? Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poddaje w wątpliwość doniesienia rozpowszechniane przez środowisko Jewgienija Prigożyna…

Instytut Studiów nad Wojną poddaje w wątpliwość doniesienia rozpowszechniane przez środowisko Jewgienija Prigożyna o toczących się rzekomo rozmowach między Władimirem Putinem a Nikołajem Patruszewem o przyszłości Grupy Wagnera i planach jej założyciela.

Służba prasowa Jewgienija Prigożyna poinformowała, że otrzymała prośbę o komentarz w sprawie, która rzekomo od kilku dni rozgrzewa ukraińskie i rosyjskie kanały na Telegramie. Rosyjska gazeta „Niezawisimaja gazieta” miała zwrócić się do założyciela Grupy Wagnera z pytaniem, czy wie o rozmowach, które miały się toczyć między Władimirem Putinem a sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem. Ich głównym tematem miała być przyszłość prywatnej firmy wojskowej. „Niezawisimaja gazieta” miała w związku z tym zapytać:

Szef Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew zwracając się do Putina zasugerował, że przy obecnym tempie wojny na Ukrainie za półtora miesiąca nic nie zostanie z rosyjskiego PKW Wagnera. dwa miesiące. Jednocześnie Patruszew zasugerował, że w związku z zaistniałą sytuacją założyciel PKW Jewgienij Prigożyn mógłby pod naciąganym pretekstem podjąć próbę zjednoczenia byłych i wciąż czynnych bojowników Wagnera pod fałszywym pretekstem oraz wykorzystując posiadane środki do zorganizowania, uzbrojenia i wysłania ich na terytorium Rosji w celu przejęcia władzy w regionach graniczących z Ukrainą z ewentualnym natarciem w głąb kraju.

Dalej dodano:

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa powiedział, że wydał już rozkaz kontroli kontaktów i ruchów byłych bojowników PKW. Putin zgodził się z argumentami Patruszewa i ogólnie podziękował za pracę wykonaną w celu zneutralizowania PKW Wagnera, a w szczególności Jewgienija Prigożyna .

Założyciel Grupy Wagnera w komentarzu odniósł się do tych doniesień, podkreślając, że po raz pierwszy słyszy o tego typu rzekomo toczących się rozmowach.

Czytaj też:

Prigożyn pokazał górę trupów wagnerowców, mówiąc, że zginęli z powodu „głodu amunicji”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!