Wiadomości

ISW: Opóźnienia w dostawach czołgów mogą uniemożliwić zimową kontrofensywę Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Opóźnienia w dostawach czołgów i transporterów opancerzonych mogą kosztować Ukrainę utratę zdolności do kontrofensywy tej zimy. Siły rosyjskie przygotowują się do rozpoczęcia własnej ofensywy w obwodzie ługańskim i intensyfikują działania na kieruku bachmuckim – czytamy w raporcie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Ukraina mogłaby jeszcze tej zimy rozpocząć planowaną od dawna kontrofensywę, która nieco złagodziłaby skutki opóźnienia Zachodu w udzieleniu niezbędnej pomocy. Jednak zwłoka w rozpoczęciu tej kontrofensywy pozwalała dotychczas Rosjanom na stawianie warunków, które czynią ją trudną i kosztowną.

Zdaniem analityków zwłoka pozwoliła też Rosji stworzyć warunki do ofensywy, co znacznie skomplikowało ukraiński plan kampanii. Jeśli Ukraina nie ma jeszcze sprzętu potrzebnego do rozpoczęcia kontrofensywy, prawdopodobnie będzie musiała czekać wiele tygodni, aż zachodnie czołgi przybędą w wystarczającej liczbie – piszą eksperci.

Sugerują, że opóźnienie może się wydłużyć ze względu na warunki pogodowe. Zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy będą musieli liczyć się z sezonem wiosennym, który przypada na marzec i kwiecień, co utrudni lub wręcz uniemożliwi szybką kontrofensywę

Ukraina być może będzie musiała poczekać do późnej wiosny lub wczesnego lata, zanim wznowi zakrojone na szeroką skalę działania na rzecz wyzwolenia strategicznie ważnego terytorium.

„Zachód będzie musiał uniknąć błędnego wniosku, że przyszłe ukraińskie kontrofensywy są niemożliwe, biorąc pod uwagę ramy czasowe spowodowane przez jego własne opóźnienia w zapewnieniu niezbędnego sprzętu” – czytamy w raporcie.

Obecne i planowane rosyjskie ofensywy prawdopodobnie zakończą się bez decydującego sukcesu operacyjnego iw sposób, który może stworzyć sprzyjające warunki dla ukraińskich kontrofensyw, zwłaszcza po otrzymaniu przez Ukrainę zachodnich czołgów.

ISW nadal wierzy, że Ukraina może wyzwolić krytyczne terytorium przy obecnym i obiecanym poziomie wsparcia Zachodu i że jest to kwestia żywotnego interesu narodowego Stanów Zjednoczonych i ich zachodnich partnerów, aby Ukraina to zrobiła.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!