Wiadomości

ISW: Bitwa o Chersoń wkracza w końcową fazę. Celem Rosjan – wycofanie się w sposób zorganizowany za Dniepr

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według Instytutu Studiów Wojennych (ISW) priorytetem dla wojsk rosyjskich w kierunku chersońskim jest teraz zorganizowane wycofanie ich sił przez Dniepr i opóźnienie Sił Zbrojnych Ukrainy, a nie próby całkowitego powstrzymania ukraińskiej kontrofensywy.

„Ukraińska kontrofensywa na kierunku Chersoniu od sierpnia – skoordynowana kampania mająca na celu zmuszenie wojsk rosyjskich do wycofania się za Dniepr bez konieczności przeprowadzania dużych naziemnych operacji ofensywnych ze strony Ukrainy – prawdopodobnie zakończyła się sukcesem” – czytamy. Jak już pisaliśmy wczoraj, wojska rosyjskie otrzymały rozkaz wycofania się z Chersonia:

Rosjanie wycofują się z Chersonia, jest oficjalne potwierdzenie

W ostatnich miesiącach siły ukraińskie przeprowadziły ukierunkowaną i dobrze zrealizowaną kampanię ataków na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk, obiekty wojskowe i węzły logistyczne w całym obwodzie chersońskim, aby uniemożliwić dalsze utrzymanie rosyjskich pozycji na zachodnim brzegu bez konieczności przeprowadzania zakrojonej na szeroką skalę i kosztownej operacji naziemnej, manewry mające na celu wyzwolenie terytorium.

Wydaje się, że ukraińska kontrofensywa prowadzona na kierunku Chersoniu od sierpnia – skoordynowana kampania mająca na celu zmuszenie wojsk rosyjskich do wycofania się za Dniepr bez konieczności przeprowadzania dużych operacji ofensywnych ze strony Ukrainy – zakończyła się sukcesem.

Źródła rosyjskie wskazały, że wycofanie wojsk jest naturalną konsekwencją ukierunkowanych i systematycznych ukraińskich uderzeń, które kosztowały rosyjskie zgrupowanie na zachodnim brzegu utratę swoich głównych tras zaopatrzeniowych, co stopniowo zmniejszało ich ogólną siłę i możliwości.

Analitycy zauważają, że rosyjski odwrót nie jest pułapką mającą na celu zwabienie wojsk ukraińskich do kosztownych bitew pod Chersoniem, jak sugerują niektóre źródła ukraińskie i zachodnie.

Analitycy zaobserwowali wiele oznak, że rosyjskie wojska, aktywa militarne i gospodarcze oraz elementy okupacyjne systematycznie wycofują się z zachodniego brzegu Dniepru, a rosyjscy urzędnicy oczekują i przygotowują się do wycofania się w sposób niezgodny z kampanią oszukiwania i usidlenia Ukraińców.

„Dowództwo rosyjskie z pewnością będzie próbowało spowolnić postęp sił ukraińskich, aby zapewnić uporządkowane wycofanie się, a niektóre siły mogą pozostać, aby powstrzymać siły ukraińskie w samym Chersoniu – ale te bitwy będą tylko środkiem do wycofania tylu jednostek rosyjskich, ile możliwe w sposób uporządkowany” – twierdzi ISW.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!