Wiadomości

Islamiści zapowiadają na czwartek „milionowy marsz” przeciwko uwolnieniu Asi Bibi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Liderzy skrajnie islamistycznej partii pakistańskiej Muttahida Majlis-e-Amal (MMA) zapowiedzieli, że 8 listopada w Karaczi zostanie zorganizowany „milionowy marsz” przeciwko uwolnieniu Asi Bibi – chrześcijanki skazanej na karę śmierci pod zarzutem rzekomego bluźnierstwa – informuje portal pch24.pl.

31 października Sąd Najwyższy Pakistanu w przełomowym orzeczeniu uniewinnił Asię Bibi. W rezultacie tej decyzji, kilka radykalnych partii religijno-politycznych wszczęło blokadę dróg i masowe protesty na ulicach pakistańskich miast, w których uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy islamistów. Niektórzy przywódcy wykorzystali sprawę chrześcijanki, by podżegać do zamieszek i zamachu stanu.

W piątek – 2 listopada – władze miały porozumieć się z protestującymi, ale już w poniedziałek szef wchodzącego w wielopartyjny sojusz MMA ugrupowania JUI-Fazl Maulana Fazlur Rehman ogłosił, że w czwartek w mieście portowym Karaczi odbędzie się „milionowy marsz” przeciwko uniewinnieniu Asi Bibi.

Szefostwo partii Rehman wezwało działaczy do mobilizacji ludzi w Shahrah-e-Quaideen 8 listopada. Czwartkowy marsz będzie drugim ważnym wydarzeniem politycznym ugrupowania po tym, jak w zeszły piątek poprowadziło ono wiec w Peszawarze.

Podczas wiecu w Peszawarze, szef JUI-F zapowiedział, że partia będzie wzywać do manifestacji w całym kraju, dopóki nie ustąpi rząd powołany latem tego roku.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!