Wiadomości

Islamiści ścięli niemieckiego żeglarza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Islamiści z organizacji Abu Sajaf ścięli 70-letniego niemieckiego zakładnika, który został uprowadzony pod koniec ubiegłego roku – poinformowało TVP INFO.

Egzekucja została opublikowana w internecie, ofiara została zidentyfikowana jako Juergen Kantner, porwany w listopadzie Niemiec, który podróżował swoich jachtem w okolicach wybrzeży wyspy Borneo. Na dryfującym jachcie odnaleziono ciało jego partnerki. Mężczyźnie została ścięta głowa.

Mężczyzna został porwany w listopadzie ubiegłego roku, gdy żeglował swoim jachtem u wybrzeży malezyjskiego stanu Sabah, położonego w północno-wschodniej części wyspy Borneo. Na dryfującym jachcie znaleziono ciało jego partnerki z raną postrzałową.

W 2008 roku para została uprowadzona przez somalijskich piratów i była przez nich przetrzymywana przez ponad 50 dni w pobliżu Zatoki Adeńskiej. Mimo tych doświadczeń Niemiec zapewniał, że nie przestanie żeglować. – Moja łódź to moje życie. Nie przejmuję się piratami i rządami – powiedział w jednym z wywiadów.

W listopadzie ubiegłego roku Kantner trafił na niewielką wyspę Jolo. Terroryści zażądali za niego okupu o równowartości 600 tys. dolarów. Termin minął w niedzielę. Kantner dwukrotnie prosił o pomoc, mówiąc, że bez okupu czeka go śmierć.

Doradca prezydenta Filipin ds. procesu pokojowego Jesus Dureza potwierdził zabicie zakładnika i potępił „barbarzyńskie ścięcie” mężczyzny. Zapewnił, że władze zrobiły wszystko co możliwe, by ocalić Kantnera.

„W kraju takim jak nasz nie ma miejsca na terroryzm. Musimy stawić czoło brutalnemu ekstremizmowi za każdym razem, gdy daje on o sobie znać. Trzeba powstrzymać to zabijanie niewinnych i bezbronnych” – napisał w oświadczeniu.

Abu Sajaf złożyło przysięgę wierności Państwu Islamskiemu (IS) i znane jest z brutalnych działań, szczególnie wobec cudzoziemców, m.in. zamachów bombowych, wymuszeń i porwań dla okupu. W 1991 roku organizacja wyłoniła się z ruchu muzułmańskich ekstremistów działających od lat 70., którzy byli odpowiedzialni za śmierć ponad 100 tys. ludzi.

Islamiści specjalizują się w porwaniach dla okupu. Zarobili na tym procederze dziesiątki milionów dolarów, przeznaczając te środki na broń, granatniki, statki i nowoczesny sprzęt. Na początku lat 90. Abu Sajaf było finansowane przez Al-Kaidę.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!