Wiadomości

Islamiści atakowali szyickie miasta w prowincji Idlib /film/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bojownicy ugrupowań wchodzących w skład koalicji Hajat Tahrir asz-Szam wzmogli ataki na szyickie miasteczka Foa i Kafr-Aja w prowincji Idlib.

Przypomnijmy, że prawie cała prowincja Idlib, a także przylegające do niej fragmenty prowincji Latakia, Hama i Aleppo, znajdują się pod kontrolą sunnickich rebeliantów, przy czym większa część obszaru prowincji znajduje się w rękach ugrupowań protureckich, część zaś – w rękach koalicji Hajat Tahrir asz-Szam. Jedynie w niewielkiej enklawie, obejmującej zamieszkałe w większości przez szyitów miasteczkach Foa i Kafr-Aja, utrzymują się wierni Baszarowi al-Asadowi bojownicy.

W piątek, 8 czerwca 2018 roku, bojownicy Hajat Tahrir asz-Szam ostrzelali obie miejscowości pociskami rakietowymi i z broni strzeleckiej. W wyniku ostrzały ranni zostali dwaj cywilni mieszkańcy.

W niedzielę, 10 czerwca bojownicy ostrzelali miasteczka z zestawów rakietowych i moździerzy, po czym próbowali zaatakować pozycje syryjskich „Sił Narodowej Obrony” na południowym skraju miejscowości Al-Foa i na północnym skraju Kafr-Aja. Walki trwały jakieś dwie godziny i zakończyły się odparciem ataku.

Istotną rolę odegrały tu syryjskie samoloty, które zaatakowały pozycje islamistów, nie dając im się rozwinąć. Uderzenia lotnicze skierowane przede wszystkim na punkty obserwacyjne oraz punkt dowodzenia w wioskach Kafr-Ruma , Ram Hamdan, Binnisz i Taftanas.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!