Wiadomości

ISIS werbuje dzieci w obozach dla uchodźców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Państwo Islamskie (ISIS) zintensyfikowało działania mające na celu przyciągnięcie w swoje szeregi dzieci – uchodźców, o czym donosi The Independent, powołując się na raport zajmującej się walką z ekstremizmem islamskim organizacji Quilliam Foundation.

W rozmowach z młodzieżą werbownicy, na ogół, starają się zwrócić uwagę na ciężkie warunki życia panujące w obozach dla uchodźców, a jako przynętę dla rekrutów oferują pieniądze i produkty żywnościowe. Świeżo upieczeni dżihadyści mogą być następnie wykorzystani jak szeregowi bojownicy ugrupowania albo skierowani do innych krajów celem dokonania ataków terrorystycznych.

Największą aktywność werbownicy wykazują w obozach w Libanie i Jordanii.

– Ich metody werbunku przynoszą nadzwyczajne efekty, szczególnie gdy rzecz dotyczy wyrostków, którzy stracili rodzinę – oświadczyła jedna z autorek badań Nikita Maliki. Według niej, poddani odpowiedniej obróbce młodzi ludzie zostają dosłownie owładnięci radykalnymi ideami.

Jak wskazuje się w raporcie, bojownicy ISIS ściśle współpracują z organizatorami nielegalnych kanałów przerzutu uchodźców do Europy, którym terroryści płacą oddzielnie za transport zwerbowanych wyrostków do innych krajów.

25 stycznia służby belgijskie powiadomiły o zatrzymaniu w Brukseli kilku osób, podejrzewanych o powiązania z ISIS.

21 listopada ubiegłego roku we Francji (w Marsylii i Strasbourgu) aresztowano siedem osób, podejrzanych o przygotowywanie zamachów terrorystycznych. Wśród celów, które mieli zaatakować, był paryski Disneyland, komenda policji w stolicy Francji, kwatera główna służby kontrwywiadu Francji, stacje metra, restauracje, a także miejsca kultu. Atak planowano na 1 grudnia ubiegłego roku.

Prokurator Paryża François Molen oświadczył, że śledztwo wykazało, iż bojownicy otrzymywali wskazówki od przywódców ISIS.

 
Czytaj:
 

http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/isis-refugee-children-pay-smugglers-human-traffickers-more-recruits-islamic-state-iraq-syria-terror-a7565016.html

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!