Wiadomości

ISIS grozi straceniem ponad 20 porwanych kobiet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Państwo Islamskie (ISIS) opublikowało w niedzielę nagranie, na którym jedna z porwanych druzyjek wzywa armię syryjską do przerwania ofensywy w prowincji Dara i wymiany porwanych kobiet na terrorystów znajdujących się w rękach syryjskich sił rządowych.

Kobiety zostały porwane w środę w zamieszkanej głównie przez druzów syryjskiej muhafazie as-Suwajda. W serii zamachów terrorystycznych zorganizowanych przez IS zginęło tam wówczas co najmniej 246 cywilów.

ISIS rozesłało też do krewnych 14 spośród ponad 20 porwanych kobiet ich zdjęcia, na których wyglądają one na przerażone. Do zdjęć dołączone było żądanie, by syryjskie siły rządowe przerwały działania zbrojne prowadzone od kilku dni w dolinie Jarmuk przeciwko „Dżejsz Halid Al-Balid”, którego bojownicy złożyli przysięgę na wierność Państwu Islamskiego (ISIS), i pozwoliła pozostałym jeszcze przy życiu członkom tej organizacji opuścić ten teren i udać się na inne tereny kontrolowane przez ISIS.

Syryjskie siły rządowe nie przerwały jednak swojej ofensywy w znajdującej się w południowo-zachodniej części prowincji Dara dolinie Jarmuk, zdobywając w sobotę miasto Nafiaa i przystępując w niedzielę do szturmu miasta Szadżarah. ISIS kontroluje obecnie już tylko 5 proc. terytorium prowincji Dara. Ponadto kontroluje niewielką enklawę w prowincji as-Suwajda oraz trzy enklawy we wschodniej Syrii.

Druzowie to mniejszość religijna powstała w XI w. i wywodząca się z ismaelickiej gałęzi szyizmu. Synkretyczność tej religii naraża jej wyznawców, którzy odgrywają również ważną rolę polityczną w Izraelu i Libanie, na ataki ze strony radykałów sunnickich. W Syrii populację druzów ocenia się na około 800 tys. osób (3,2 proc. syryjskiej populacji).

Masakra, do której doszło w środę spowodowała też ostra wymianę oskarżeń między rywalizującymi między sobą druzyjskimi frakcjami w Libanie. Lider Socjalistycznej Partii Postępowej Wadim Dżumblatt w piątek obarczył odpowiedzialnością za masakrę prezydenta Syrii Baszara al-Asada.

Natomiast w niedzielę lider Libańskiej Partii Demokratycznej, druzyjski książę Talal Arskan, piastujący w libańskim rządzie funkcję ministra ds. inwalidów, oskarżył Dżumblatta o spiskowanie przeciwko syryjskim Druzom.

Zdaniem libańskiego ministra za masakrę druzów w as-Suwajdzie odpowiadają USA, które jego zdaniem wspierają ISIS. Arslan dodał, że Dżumblatt realizuje agendę obcych rządów przeciwko Syrii

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!