Europa Wiadomości

Irlandia zniosła prawo nakazujące ochronę życia nienarodzonego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl prezydent Irlandii Michael D. Higgins oficjalnie podpisał 36 poprawkę do Konstytucji Irlandii znoszącą ochronę życia nienarodzonego. Jest to następstwo wyników przeprowadzonego w maju referendum, w którym Irlandczycy opowiedzieli się za legalizacją aborcji.

Prezydent został zobowiązany do zmiany prawa na podstawie wyników referendum, w którym za zniesieniem ósmej poprawki do Konstytucji Irlandii (chroniącej życie nienarodzonego dziecka) opowiedziało się prawie 67 proc. Irlandczyków. Za zachowaniem dotychczasowego było 33.6 proc. zainteresowanych. Frekwencja wyniosła 64.1 proc.

Premier Leo Varadkar oznajmił, że nowe prawo zacznie obowiązywać z początkiem października. W tym samym czasie zostaną wprowadzone nowe procedury legislacyjne, a od stycznia przyszłego roku lekarze będą zobowiązani do przeprowadzania aborcji zgodnie z nowym prawem.

Część lekarzy wskazuje obawy co do nowych rozporządzeń. Instytut Położnictwa i Ginekologii przedstawił rządowi wątpliwości dotyczące przede wszystkim kwestii technicznych. Lekarze wskazali na brak wystarczającej ilości sprzętu potrzebnego do wykrycia nieprawidłowości we wczesnym etapie ciąży, będących podstawą do przeprowadzenia aborcji. Działanie bez odpowiedniego rozpoznania określili jako „obarczone wysokim ryzykiem pomyłki”.

Już od dłuższego czasu Irlandia daje do zrozumienia, że ejst krajem katolickim jedynie z nazwy. Czy myślicie, że z czasem podobny los czeka też Polskę? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!