Wiadomości

Irlandia zawiesza szczepienia preparatem AstraZeneca

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Irlandzkie władze medyczne zarekomendowały w niedzielę wstrzymanie szczepień preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca w związku z przypadkami zakrzepów krwi u dorosłych, jakie odnotowano w Norwegii. Szczepienia mają być wstrzymane od niedzieli rano.

O rekomendacji poinformował główny doradca ds. medycznych rządu Irlandii dr Ronan Glynn. Jak wyjaśnił, decyzja o czasowym wstrzymaniu szczepień preparatami firmy AstraZeneca była oparta na negatywnej opinii HPRA, czy głównego urzędu regulacyjnego do spraw produktów medycznych (Health Products Regulatory Authority) oraz Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC).

– To, że istnieje związek między przypadkami zakrzepów i użyciem preparatu firmy AstraZeneca nie zostało dowiedzione, niemniej jednak kierując się względami ostrożności i w oczekiwaniu na dalsze ustalenia ws. skutków ubocznych, NIAC opowiada się za wykluczeniem tego preparatu z programu szczepień w Irlandii począwszy od niedzieli 14 marca rano – zaznaczył dr Glynn.

Główny ekspert medyczny kraju dodał, że na niedzielę zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie NIAC ws. preparatów AstraZeneca.

Już wcześniej szereg krajów europejskich zawiesiło szczepienia tym preparatem:

Kolejne kraje wstrzymują podawanie szczepionki AstryZeneki

Inne jest zdanie w tej kwestii polskich władz, które nie zamierzają zawieszać szczepień preparatem AstraZeneci:

Stanowisko pełnomocnika ds. szczepień w sprawie stosowania szczepionki AstraZeneca

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!