Wiadomości

Irlandia Północna uznaje “małżeństwa jednopłciowe”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Irlandia Północna jako ostatnia część składowa Zjednoczonego Królestwa, zaczęła uznawać w poniedziałek tzw. „małżeństwa jednopłciowe”. Śluby zaczną być udzielane parom tej samej płci za cztery tygodnie.

Od poniedziałku pary homoseksualne mogą zgłaszać zamiar zawarcia „małżeństwa”, co – biorąc pod uwagę 28-dniowy okres notyfikacji – oznacza, że pierwsze ceremonie mogą się odbyć w tygodniu zaczynającym się od 10 lutego.

Również od poniedziałku „małżeństwa jednopłciowe” zawarte w innych częściach Wielkiej Brytanii są uznawane w Irlandii Północnej, z kolei pary heteroseksualne mogą zawierać związki partnerskie, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla par jednopłciowych.

Zmiany są efektem poprawki przyjętej w lipcu zeszłego roku przez brytyjską Izbę Gmin, która obligowała rząd do rozciągnięcia na Irlandię Północną ustaw dotyczących przerywania ciąży i małżeństw jednopłciowych, o ile do 21 października 2019 r. nie zostaną przywrócone autonomiczne władze tej prowincji – co stało się dopiero w minioną sobotę.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!