Europa Wiadomości

Irlandia: Do obiegu trafił znaczek pocztowy z podobizną… Che Guevary

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wydany w Irlandii znaczek przedstawia Che Guevarę w oparciu o portret autorstwa irlandzkiego artysty Jimiego Fitzpartricka.

Teraz firma An Post zdecydowała się wydać znaczek upamiętniający śmierć Che Guevary, a irlandzka poczta uznaje go i będzie sprzedawać.

Che Guevara został zabity 9 października w boliwijskiej wiosce La Higuera przez oddział wojskowy. Urodzony w w 1928 roku w Argentynie Che, był obok Fidela Castro głównym przywódcą komunistycznej rewolucji na Kubie.

Potem, skłócony z dyktatorem wyjechał z wyspy i krążył po świecie wzniecając krwawe rebelie, szkoląc bojówki i mordując przeciwników komunistycznych porządków.

W 1967 roku znalazł się w Boliwii, gdzie prowadził komunistyczną partyzantkę mordując przy tym chłopów, którzy nie chcieli z nim współpracować. Tam w boliwijskiej dżungli, w wiosce La Higuera został otoczony przez wojska rządowe i schwytany. Dzień później rozstrzelano go.

Che Guevara odpowiada nie tylko za śmierć chłopów w Boliwii i cywilów w afrykańskim Kongo, ale też za masowe egzekucje i torturowanie zwolenników prezydenta Kuby Fulgencia Batisty. Che Guevara – Ernesto Rafael Guevara de la Serna, osobiście mordował i torturował jeńców.

 

Źródło: wolnosc24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!