Wiadomości

Profesor UMK wśród zatrzymanych pod zarzutem szpiegostwa przez Irańską Gwardię Rewolucyjną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Irańska telewizja państwowa poinformowała o zatrzymaniu kilku obcokrajowców pod zarzutem szpiegostwa, polegającego na pobieraniu próbek gleby w strefach zastrzeżonych. Wśród zatrzymanych jest naukowiec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

„Szpiedzy ci pobierali próbki ziemi na środkowej pustyni Iranu, gdzie odbywały się ćwiczenia Gwardii Rewolucyjnej w zakresie obsługi pocisków lotniczych” – podała państwowa telewizja.

Irańska telewizja wyemitowała materiał filmowy pokazujący Gilesa Whitakera i jego rodzinę w centralnym Iranie, w którym brytyjski dyplomata wydawał się pobierać próbki ziemi. Jak poinformowała telewizja, było to w pobliżu obszaru, na którym odbywały się testy rakietowe.

Jedną z osób pokazanych w materiale filmowym był Maciej Walczak, profesor uniwersyteckiego w Polsce. Według irańskiej TV odwiedzał on Iran jako turysta, przy czym wykorzystano materiał filmowy, na którym rzekomo widać Macieja Walczaka i trzech kolegów zbierających próbki ziemi. Według telewizji zbieranie próbek zbiegło się w czasie z testem rakietowym w południowej prowincji Kerman.

Kolejnym aresztowanym cudzoziemcem został zidentyfikowany przez państwową telewizję jako mąż austriackiej attaché kulturalnej w Iranie. Nie sprecyzowano, czy zatrzymani nadal przebywają w areszcie. Władze Wielkiej Brytanii określiły doniesienia strony irańskiej jako „całkowicie fałszywe”.

/YVP Info, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!