Wiadomości

Irańska Gwardia Rewolucyjna ogłosiła stłumienie rebelii w kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niepokoje wywołane przez wrogów zagranicznych zostały pokonane – napisała w oświadczeniu na swej stronie internetowej Irańska Gwardia Rewolucyjna. W antyrządowych protestach w Iranie zginęły 22 osoby, a ponad tysiąc aresztowano.

– Rewolucjoniści Iranu wraz z dziesiątkami tysięcy sił policyjnych i ministerstwa wywiadu, stłumili niepokoje wywołane przez (…) Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, reżim syjonistyczny (Izrael), Arabię Saudyjską, hipokrytów (mudżahedinów) i monarchistów – podano. 

Irański parlament zebrał się za zamkniętymi drzwiami, aby z ministrami: spraw wewnętrznych i wywiadu, szefem policji i zastępcą dowódcy Straży Rewolucyjnej dyskutować o tygodniu niepokojów – podała państwowa telewizja. 

Protesty, największe od 2009 roku, przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych, rozpoczęły się w Iranie 28 grudnia i z czasem nabrały charakteru antyrządowego. Odbywały się one w ponad 80 miastach.

W ramach walki z Arabią Saudyjską o wpływy w regionie, Teheran interweniował w Syrii i Iraku, udziela finansowego wsparcia Palestyńczykom i libańskiemu Hezbollahowi. Irańczycy woleliby, aby ich rząd zamiast tego skupiał się na problemach gospodarczych. 

Uczestnicy odbywających się w ostatnich dniach demonstracji wielokrotnie wznosili hasła takie jak „Jesteśmy Aryjczykami (ludy mówiące językami aryjskimi, czyli indoirańskimi), nie Arabami”, krytykując w ten sposób politykę rządu w regionie, wrogość okazywaną USA, politykę antyizraelską i wspieranie, także militarnie, państw arabskich. 

W piątek o protestach jako o spisku USA i Izraela, nie mających nic wspólnego z narodem irańskim mówił irański wpływowy duchowny, ajatollah Ahmad Chatami.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!