Świat Wiadomości

W Iranie osoby niezaszczepione mają być pozbawiane telefonów oraz dostępu do internetu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal ithardware.pl dążenie do zaszczepienia jak największej liczby osób szczepionką przeciw Covid wydaje się osiągać skrajności w niektórych krajach, a swobody obywatelskie są coraz bardziej ograniczane. Władze, służba zdrowia oraz wojsko w pakistańskiej prowincji Pendżab, która ma największą populację w kraju, ogłosiły nową politykę, która będzie karać obywateli za odmowę szczepienia, poprzez wyłączenie ich kart SIM, tj. odcięcie ich od komunikacji telefonicznej i mobilnego internetu. Opieka zdrowotna stanu Punjab potwierdziła na swoim koncie na Twitterze, że mobilne karty SIM niezaszczepionych osób “mogą być blokowane”.

Na całym świecie rządy chcą wymusić na obywatelach szczepienie przeciw Covid. W Pakistanie przyjmuje to dość skrajne formy – karą za odmowę będzie blokada karty SIM, co wiąże się z odcięciem od telefonu i internetu.

Biorąc pod uwagę, jak powszechne jest korzystanie z telefonów komórkowych w niektórych obszarach, gdzie stanowią one jedyne urządzenie zapewniające dostęp do zasobów online, takie restrykcje będą wysoce dotkliwe dla społeczeństwa. Pakistańska gazeta Dawn poinformowała, że ​​decyzja wydaje się ostateczna, powołując się na Hammada Razę, rzecznika Specjalistycznego Departamentu Opieki Zdrowotnej prowincji. Rząd prowincji będzie współpracował z Pakistańskim Urzędem Telekomunikacji (PTA) w celu realizacji planu.

Minister zdrowia Pendżabu Yasmin Rashid przemawiała po spotkaniu, kiedy po raz pierwszy przedstawiono plan, mówiąc, że władze robią “wszystko, co mogą”, aby zmusić ludzi do przyjęcia szczepionki, i zapewniła, że ​​ci, którzy odmawiają, “ryzykują życie tych, którzy już są zaszczepieni”. Komentarze Rashida zostały opublikowane przez pakistański Express Tribune. Urzędnik twierdzi, że ludzie otrzymają szczepionkę przeciwko Covid, inaczej będą wszczęte działania karne. Inna pakistańska prowincja, Sindh, również rozważa zastosowanie dość rygorystycznych środków mających na celu zmuszenie obywateli do zaszczepienia, takich jak wstrzymanie pensji osobom, które odmawiają szczepienia oraz blokowanie miejsc pracy w sektorze rządowym.

Autor: Paweł Czajkowski

Czy to aby nie przesada?

Źródło: ithardware.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!