Felietony

Irańczycy budują w Syrii zakład mający produkować rakiety, który będzie chroniony przez rosyjski system obrony plot.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wtorek wieczorem, 15 sierpnia 2017 roku drugi kanał państwowej telewizji izraelskiej poinformował, że na północnym – zachodzie Syrii Irańczycy budują zakład, w którym mają być produkowane rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. Na potwierdzenie tejże informacji pokazano zdjęcia satelitarne.

Według tychże doniesień, zakład budowany jest w rejonie nadmorskiego miasta Banias, leżącego w odległości kilkudziesięciu kilometrów na północ od portu Tartus, gdzie znajduje się rosyjska baza morska i niedaleko na południe od bazy lotniczej Khmeimim, gdzie stacjonują rosyjskie samoloty wojskowe. Obiekty te strzeżone są przez systemy przeciwlotnicze S-300 i S+400. Dzięki temu budowany zakład w przypadku izraelskiego ataku lotniczego może korzystać z ochrony przeciwlotniczej ze strony rosyjskich systemów rakietowych.

Opinię, iż chodzi o budowę zakładu produkującego rakiety balistyczne wedle irańskich standardów i technologii, wyrażono na podstawie ekspertyz zdjęć z Syrii I Iranu. W ocenie specjalistów, budowany jest zakład do produkcji rakiet Fateh 110, których zasięg wynosi około 300 km.

Jasnym jest, że rakiety te mogą być przeznaczone dla armii Baszara Asada, ale równie dobrze dla „Hezbollahu”, który jawi się sojusznikiem Syrii i Iranu.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!