Europa Świat Wiadomości

Iran wypuścił brytyjski tankowiec “Stena Impero” po 68 dniach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal nczas.com brytyjski tankowiec „Stena Impero” odpłynął z redy portu Bandar Abbas, gdzie przebywał przez 68 dni. Jego uwolnienie było wcześniej wielokrotnie zapowiadane.

Według wskazań systemu AIS statek rozpoczął rejs o godzinie 8:19 czasu lokalnego. Nie wiadomo jaki jest jego port przeznaczenia.

Minęło 68 dni od momentu jego zatrzymania przez Iran. Uwolnienie brytyjskiego tankowca było wcześniej wielokrotnie zapowiadane przez irańskie władze.

Wczoraj głos w tej sprawie zabrał przebywający na sesji ONZ w Nowym Jorku prezydent Iranu Hasan Rouhani.

Formalnie statek został zwolniony w poniedziałek. O tym, że może opuścić redę portu w Bandar Abbas poinformował Ali Rabiyee, rzecznik irańskiego rządu. Według jego słów zakończyła się procedura prawna wszczęta w związku ze złamaniem zasad żeglugi. Uznano, że tankowiec nie poniesie kary.

Przez ostatnie dni trwały przygotowania do wypłynięcia. Na statek dostarczono paliwo, wpłynął on także do portu Rajaei w Bandar Abbas aby uzupełnić zapasy wody pitnej.

Już w poniedziałek 16 września rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu, Seyed Abbas Mousavi, zapowiedział, że pływający pod brytyjską banderą tankowiec „Stena Impero” zostanie wkrótce uwolniony.

Wcześniej, bo 4 września, z pokładu „Stena Impero” zeszło 7 Hindusów. Decyzja miała mieć podłoże humanitarne.

Załoga brytyjskiego tankowca składała się z 23 osób, z czego 18 było obywatelami Indii. Pozostali pochodzą z Filipin, Łotwy i Rosji.

19 lipca irańscy komandosi przeprowadzili desant ze śmigłowca na pokład statku. Doszło do tego w trakcie pokonywania Cieśniny Ormuz.

Irańskie władze zrobiły to pod pretekstem złamania zasad żeglugi. Brytyjski tankowiec miał rzekomo doprowadzić do kolizji i nie udzielić pomocy łodzi rybackiej.

Do zatrzymania „Stena Impero” doszło niemal dokładnie w dwa tygodnie od zajęcia irańskiego tankowca „Grace-1” przez władze Gibraltaru i było typowym działaniem odwetowym ze strony Teheranu.

Irański tankowiec, który zmienił w międzyczasie nazwę na MV „Adrian Darya-1”, został uwolniony po długich negocjacjach 18 sierpnia. Aktualnie przebywa u wybrzeży Syrii i wbrew twierdzeniom władz Iranu, doniesieniom medialnym, i oskarżeniom ze strony USA, na jego pokładzie wciąż znajduje się ładunek 2,1 mln baryłek ropy.

Co o tym myślicie?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!