Wiadomości

Iran: Przedwczesna radość komentatorów? Co dalej z obowiązkiem zakrywania głowy?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Rewolucyjny przywódca Islamskiej Republiki Iranu Chamenei wypowiedział kilka zdań na temat islamskiej odzieży lub hidżabu. Następnie, jak zwykle, kilkoma niejasnymi zdaniami położył podwaliny pod korzystne dla administracji komentarze dotyczące obowiązku noszenia chusty” – stwierdza turecki dziennikarz Taha Kermani, pochodzący z Południowego Azerbejdżanu.

„Każdy powinien wiedzieć, że chusta na głowie jest nakazem obowiązkowym. Jest to zgodne z szariatem i musi być przestrzegane. Jednak ci, którzy nie noszą chusty, nie mogą być oskarżeni o bycie niereligijnymi i wrogami rewolucji” – powiedział 4 stycznia Przywódca Iranu Ali Chamenei, co odczytano jako zapowiedź zniesienia obowiązku zakrywania głowy przez kobiety.

Taha Kermani studzi entuzjazm. Co prawda przyznaje on, że w tym czasie, gdy na ulicach Iranu mają miejsce protesty, które trwają od trzech miesięcy, trudno spotkać na ulicach patrole tzw. policji moralności, jednakże w jego ocenie zarówno to, jak i ostatnia wypowiedź przywódcy Iranu, to jedynie pozory, które mają pozwolić mu uniknąć “odpowiedzialności za eskalację przemocy”.

“Irański przywódca rewolucji Chamenei zawsze wypowiada się w sposób niejasny, aby uniknąć odpowiedzialności, pomimo posiadania absolutnej władzy w sprawach, które powodują powszechne niezadowolenie w społeczeństwie” – zauważa Taha Kermani.

“Podczas gdy publiczna reakcja na obowiązek zakładania chusty na głowę, co najlepiej odzwierciedla charakter Islamskiej Republiki Iranu, osiągnęła tak wysoki poziom, Chamenei nadal bez wahania z determinacją wykonuje egzekucje na protestującej młodzieży i wygłaszania przemówienia, które służą usprawiedliwieniu sytuacji” – podkreśla dziennikarz.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!