Wiadomości

“Iran ma techniczne możliwości wyprodukowania bomby atomowej, ale…”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przedstawiciel Iranu zapewnia, że mimo możliwości technicznych państwo to, nie zamierza wyprodukować bomby atomowej.

– Iran ma techniczne możliwości wyprodukowania bomby atomowej, ale nie ma takiego zamiaru – powiedział szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej, Mohammad Eslami. Jego wypowiedź cytuje Agencja Reutersa.

Podobne zapewnienie złożył w lipcu Kamal Kharrazi – starszy doradca Najwyższego Przywódcy Ajatollaha Alego Chameneiego. Teraz Eslami potwierdził jego słowa. – Jak wspomniał pan Kharrazi, Iran ma techniczne możliwości zbudowania bomby atomowej, ale takiego programu nie ma na porządku dziennym – zapewnił Eslami.

W sprawę od lat zaangażowane są Stany Zjednoczone. W połowie lipca prezydent Joe Biden zapewnił w wywiadzie dla izraelskiej Channel 12, że w ostateczności Stany nie zawahają się użyć siły, by powstrzymać Iran przed pozyskaniem broni atomowej.

– Jeśli byłaby to ostatnia deska ratunku, tak. Jedyną rzeczą gorszą od Iranu, który istnieje teraz, jest Iran z bronią nuklearną – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych. Amerykańska administracja próbuje nakłonić Teheran, by nie decydował się na rozwijanie programu atomowego.

Reuters zwraca uwagę, że obecnie Iran wzbogaca uran do 60 proc. materiału rozszczepialnego, stosowanego jako paliwo jądrowe w reaktorach oraz do budowy bomb. Wartość ta znacznie przekracza 3,67 proc. ustalonych w ramach porozumienia nuklearnego przyjętego w Teheranie w 2015 roku.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!