Świat Wiadomości

Iran: 29 kobiet zostało aresztowanych za ściągnięcie w ramach protestu hidżabu w miejscu publicznym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policja w Teheranie zatrzymała 29 kobiet za zdjęcie w miejscu publicznym okrywającego głowę i szyję hidżabu. Muzułmanki protestowały przeciwko nakazowi noszenia nakrycia głowy, obowiązującemu w Iranie od islamskiej rewolucji z 1979 r. Odpowiedzą za „zakłócanie porządku”.

To kolejna odsłona zabawki z kolekcji lalek inspirowanych gwiazdami sportu i sztuki. Jest wśród nich Barbie, której pierwowzorem jest brązowa…

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych krążyły zrobione w Teheranie i innych dużych irańskich miastach zdjęcia stojących na ulicach kobiet z odsłoniętą głową oraz hidżabem zawieszonym na znak protestu na kiju.

W Iranie obowiązują zasady stosownego stroju dla kobiet, nie tylko wyznających islam; szyja i włosy muszą być zasłonięte, a reszta ciała powinna być okryta luźnym, dość długim ubiorem.

Agencja AFP zauważa, że w ostatnich latach gorliwość policji obyczajowej w zakresie egzekwowania tego prawa znacznie osłabła i coraz większa liczba teheranek oraz mieszkanek innych dużych miast Iranu korzysta z tej wolności, publicznie odsłaniając włosy.

Inspiracją dla kobiet jest młoda Iranka, zatrzymana pod koniec grudnia po tym, jak na jednej z zatłoczonych ulic Teheranu stanęła na transformatorze energetycznym i zawiesiła na kiju swój hidżab. Kobieta trafiła na około miesiąc do aresztu.

Irański prokurator generalny Mohammad Dżafar Montazeri ocenił, że kwestionowanie obowiązku zasłaniania włosów przez niektóre kobiety jest „dziecinne”.

– To nieznacząca afera, w której nie ma nic niepokojącego – skomentował. Zaznaczył, że przyczyną działania tych kobiet jest ich „ignorancja”. Prokurator ocenił również, że na kobiety mógł wywierać wpływ ktoś z zagranicy.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!