Wiadomości

Iraccy Turkmeni nie chcą Peszmergów w prowincji Kirkuk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy, 12 sierpnia Irbil i Bagdad osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia sił bezpieczeństwa na obszarach oddzielających region kontrolowany przez Peszmergów (Kurdów) od obszaru będącego we władaniu rządu federalnego.

„Zatwierdzono wcześniej uzgodnioną strukturę formowanych brygad, a ich strefa operacyjna będzie obejmować obszary pustych przestrzeni między linią rozmieszczenia sił Peszmergów a linią rozmieszczenia sił federalnych” – tłumaczył wówczas sekretarz generalny Ministerstwa Peszmergów, Jabbar Yawar, podkreślając, że „budżet dla tych brygad zostanie zabezpieczony” przez Ministerstwo Obrony i Wspólne Operacje.

Władze w Bagdadzie i Irbilu (Kurdowie) osiągnęły „ważne” porozumienie dotyczące spornych obszarów

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Iraku właśnie wydał rozkaz dot. włączenia jednej z brygad Peszmergów w skład armii irackiej. Przeciwko temu protestują miejscowi Turkmeni, dla których Kirkuk jest ich nieformalną stolicą. Wspierają ich też niektóre środowiska arabskie…

“Przedstawiciele społeczności arabskiej i turkmeńskiej odrzucają nalegania władz na zawarcie w Kirkuku i tzw. obszarach spornych układów politycznych mających na celu zakłócenie bezpieczeństwa i utworzenie z Peszmergów sił wspólnych, poprzez przekazanie jednej z jej brygad pod dowództwo Obrony” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Iracki Front Turkmeński.

“Fakt, że kwestia ta omawiana jest wyłącznie między Bagdadem i Irbilem, a przedstawiciele społeczności turkmeńskiej i arabskiej nie znają jej szczegółów, budzi niepokój i podejrzliwość co do przyczyn i skutków utworzenia tej wspólnej siły. Żądamy od głównodowodzącego sił zbrojnych wycofania się z tych podejrzanych działań i utrzymania pokoju pomiędzy społecznościami w Kirkuku” – czytamy dalej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!