Polska Wiadomości

InPost idzie w lewactwo. Będzie wyliczał “ślad węglowy” przesyłek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

InPost uruchomił licznik śladu węglowego dostarczanej paczki. Nowa opcja stanie się dostępna po zaktualizowaniu aplikacji do najnowszej wersji. To kolejna firma, która ulega skrajnie lewicowym, zielono-komunistycznym trendom.

InPost zapewnia, że liczy ślad węglowy paczki na całej jej trasie, ale w aplikacji pokaże klientom wyłącznie ślad węglowy z ostatniej mili. Dlaczego? Firma tłumaczy, że to właśnie ten etap jest “najbardziej znaczący pod kątem emisji CO2”. InPost poda wynik w kilogramach CO2e, zgodnie z tzw. metodą WTW (Well-to-Wheel).

Wyjaśnijmy, że CO2 to ekwiwalent dwutlenku węgla. Wskaźnik uwzględnia nie tylko CO2, ale też inne gazy cieplarniane, które przyczyniają się do efektu cieplarnianego i zmian klimatycznych. W skład CO2e wchodzą również metan i podtlenek azotu, a uwzględnienie kilku gazów cieplarnianych (zamiast samego CO2) pozwala na łatwiejsze porównywanie wpływu na klimat.

“Na ślad węglowy Twojej paczki składają się nie tylko emisje z transportu, ale również z ogrzewania i poboru energii w oddziałach, jak również z transferu danych i infrastruktury IT, która pomaga śledzić Tobie oraz kurierom status Twojej paczki. W przypadku dostawy przez Paczkomat dodaliśmy również emisje wynikające z zużycia przez niego energii elektrycznej” – czytamy w udostępnionym przez InPost opisie nowej funkcji.

Twórcy rozwiązania tłumaczą, że wyniki CO2 widniejący w aplikacji będzie średnią wartością dla oddziału, z którego dostarczona zostanie paczka. Wartość będzie uaktualniana co miesiąc – pod uwagę będzie brane ile razy kurier zatrzymywał się, aby dostarczyć paczki do paczkomatów i pod adres, ale także liczba przejechanych kilometrów samochodami spalinowymi i EV oraz liczba dostarczonych paczek.

Firma tłumaczy, że obecnie średni ślad węglowy paczki dostarczonej do paczkomatu to średnio 0,084 kg CO2e (wliczając ślad węglowy konsumenta, który wynosi 0,036 kg CO2e). Dla porównania, ślad węglowy paczki dostarczonej do domu przez kuriera InPost wynosi średnio 0,443 kg CO2e.

Aby uświadomić klientom, jaka to różnica, InPost wyjaśnia, że zamówienie czterech paczek do paczkomatu zamiast do domu równoważne jest rezygnacji z sześciu filiżanek kawy miesięcznie, albo rezygnacji z trzech porannych pryszniców, albo zastąpieniu dwóch porcji kurczaka 3 kg warzyw.

InPost podkreśla, że niezależny przegląd w zakresie zgodności metodyki i założeń przyjętych przez firmę z wytycznymi GHG Protocol został dokonany przez spółkę Deloitte Advisory. Metodyka kalkulatora ma być poddawana corocznemu przeglądowi, “w miarę aktualizacji wskaźników i ulepszeń źródeł danych”.

Polecamy również: Policja rozbiła ukraińską mafię, trudniącą się okradaniem Polaków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!