Wiadomości

Ile ton zboża spodziewa się zebrać w tym roku Ukraina? “Powyżej oczekiwań”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Taras Wysocki, pierwszy wiceminister ds. Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy wskazał, ile ton zboża spodziewa się zebrać w tym roku Ukraina – czytamy na portalu dorzeczy.pl.

Ukraina spodziewa się zebrać co najmniej 50 milionów ton zboża w 2022 roku – znacznie poniżej 85 milionów ton, które wyprodukowała w rok wcześniej, ale wciąż powyżej oczekiwań, powiedział Taras Wysocki, pierwszy wiceminister ds. Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy.

– Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności i trudności kampanii siewnej i logistykę w czasie wojny, spodziewamy się, że zbiory nie będą takie złe — wyższe niż średnia z ostatnich pięciu lat. Co najmniej 50 ton zboża, może więcej. To zależy od zbiorów kukurydzy, których wyniki zobaczymy w październiku – powiedział Wysocki.

Wysocki mówił dalej, że Ukraina będzie musiała wyeksportować przynajmniej część tego zboża.

– Mamy zużycie wewnętrzne poniżej 20 milionów ton, co oznacza, że co najmniej 30 milionów ton zbiorów trzeba będzie wyeksportować – powiedział i dodał: „W marcu wyeksportowano 350 000 ton produktów rolnych, a w kwietniu 1 000 000 ton. Teraz, w czerwcu, było to 2 100 000 ton. Oznacza to, że nasze alternatywne sposoby logistyki, z wyłączeniem portów czarnomorskich, wzrosły”.

Urzędnik powiedział również, że pszenica będzie miała jakość spożywczą, co oznacza, że będzie mogła być wykorzystywana do produkcji chleba i ponownego zasiewu.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!