Wiadomości

Ile osób ukarano za brak maseczki, ile odmówiło przyjęcia mandatu i jakie były tego konsekwencje?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ciągu ostatniej doby policjanci nałożyli ponad 1,5 tys. mandatów w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa – poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Od chwili wprowadzenia nakazu ukarano w ten sposób już blisko 300 tys. osób.

– Ostatniej doby w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa pouczyliśmy 271 osób, nałożyliśmy mandaty na 1542 osoby, a w ponad 200 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu – przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendy Głównej Policji poinformował, że od chwili wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa policjanci pouczyli ponad 221.540 osób.

– 287.600 osób ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 43.500 przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu – dodał.

Jak czytamy na portalu TVP Info, policja za brak maseczki wystawia mandaty nawet do 1 tys. zł. Taką wysokość przewiduje znowelizowana jeszcze w listopadzie 2020 r. ustawa antycovidowa. Przepisy sankcjonują nakładanie mandatów na osoby zdrowe, które uchylają się od obowiązku noszenia maseczek.

Policja może też skierować sprawę do sanepidu, który za niestosowanie się do przepisów może nakładać kary administracyjne od 5 do nawet 30 tys. zł.

Każdy obywatel ma prawo odmówić przyjęcia mandatu karnego. Funkcjonariusz z kolei może skierować sprawę do sądu. Jak wynika z informacji KGP, taką opcję wybrało dotąd 43,5 tys. osób. Insp. Mariusz Ciarka zauważa, że w przypadku skierowania wniosków do sądu – jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów – w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń.

– Wejście w życie znowelizowanych przepisów kodeksu wykroczeń odnoszących się wprost do nakazów, zakazów i ograniczeń zakończyło wszelkie dyskusje w zakresie egzekwowania przepisów przez funkcjonariuszy – powiedział.

Podstawę do egzekwowania przepisów stanowi znowelizowany art. 116 Kodeksu wykroczeń. Jak dodaje rzecznik KGP, analiza wniosków o ukaranie skierowanych do sądu wskazuje, że w zdecydowanej większości obwinieni są skazywani.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!