Wiadomości

Hymn USA do zmiany? Obecny jest zbyt rasistowski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kalifornijski oddział Krajowego Stowarzyszenia Postępu Ludzi Kolorowych (NAACP) – słynnej organizacji walczącej o prawa kolorowych – wydał rezolucję, w której wzywa rząd USA do rezygnacji z Gwiaździstego Sztandaru. Hymn USA ma według nich być rasistowski.

Autorem słów Gwiaździstego Sztandaru był prawnik i poeta-amator Francis Scott Key. Inspiracją było bombardowanie fortu McHenry przez brytyjskie okręty podczas wojny USA z Wielką Brytanią w 1812 roku – 35-letni McHenry zobaczył amerykańską flagę, która dumnie wisiała wśród wybuchów i chmur dymu. Jego wiersz szybko zyskał w USA popularność i w końcu zaczęto go śpiewać na melodię piosenki o Anakreontach, popularnym londyńskim klubie dla dżentelmenów. W 1889 roku Gwiaździstego Sztandaru zaczęła używać flota USA, a w 1916 prezydent Woodrow Wilson. Jednak dopiero w 1931 roku Kongres uznał pieśń za oficjalny hymn USA. Wcześniej zazwyczaj przy oficjalnych okazjach śpiewano Chwałę Kolumbii albo My Country, Tis of Thee, jednak żadna z tych pieśni nie miała oficjalnie statusu hymnu.

A teraz amerykańska lewica uważa, że Gwiaździsty Sztandar to, cytując Alice Huffman, przewodniczącą kalifornijskiego oddziału NAACP, „jedna z najbardziej rasistowskich, pro-niewolniczych i anty-czarnych pieśni w amerykańskim leksykonie”. Według Huffman Kongres powinien zastąpić ją jakąś inną pieśnią, która nie będzie wykluczać znacznej części społeczeństwa.

Czytaj więcej:
http://www.stefczyk.info/wiadomosci/swiat/kalifornijczycy-chca-zmienic-hymn-usa-aktualny-jest-zbyt-rasistowski,21675889885?utm_source=widget&utm_medium=referral&utm_campaign=artykuly-widget#ixzz4yLV7CwCX

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!