Europa Wiadomości

Holendrzy nie chcą imigrantów z Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W holenderskim Purmerend nie powstaną tymczasowe domy dla uchodźców z Ukrainy. Inwestycja została wstrzymana w wyniku protestu lokalnych mieszkańców.

Holendrzy nie chcą imigrantów z Ukrainy. Lokalne media z Purmerend informują, że rząd w Amsterdamie nie chce pomóc w sfinansowaniu budowy. W ten sposób solidaryzuje się z lokalnymi mieszkańcami, którzy strajkowali przeciwko osiedleniu w tym mieście ok. 1,5 tys. Ukraińców. Pod petycją “Nie otwierajcie schroniska w Purmerend” w ciągu ośmiu dni podpisało się ponad dziewięć tysięcy osób.

Mieszkańcy Purmerend dwukrotnie protestowali pod ratuszem miejskim przeciwko przyjęciu ukraińskich uchodźców, którzy mieliby osiedlić się w specjalnie wybudowanych w tym celu domach tymczasowych na obrzeżach miasta. Pod petycją “Nie otwierajcie schroniska w Purmerend” w ciągu ośmiu dni podpisało się ponad dziewięć tysięcy osób.

Demonstranci skarżyli się, że ich dzieci nie mogą dostać mieszkania, a gmina zamiast zająć się tym problemem, funduje ośrodek dla uchodźców. “Teraz wszystko wydaje się daremnym wysiłkiem, bo wycofuje się nie gmina Purmerend, ale rząd” – napisał portal NH Nieuws, co potem podała interia.pl.

“Powiedziano nam, że przedłożony przez nas projekt biznesowy nie będzie finansowany przez państwo. Te nowe informacje oznaczają, że inwestycja nie jest możliwa w Purmerend” – czytamy w oświadczeniu gminy.

Lokalne władze są zdziwione decyzją rządu, bo ten wcześniej “pilnie wzywał regiony i gminy do realizacji budowy schronisk”. Gmina wskazuje, że “uważa za konieczne przyjęcie uchodźców” i informuje, że w nadchodzącym czasie “odbędą się konsultacje w celu ustalenia, co to oznacza dla regionu”.

Podczas czwartkowej sesji rady miasta ostatecznie zdecydowano, że ośrodek nie powstanie. Nieoficjalnie samorządowcy przyznają, iż decyzja jest związana ze sprzeciwem lokalnej społeczności, a nie ruchem rządu. Co ciekawe, działania rządu są bez wątpienia podyktowane nowym układem sił, z jakim mamy do czynienia po ostatnich wyborach parlamentarnych. Wygrała je antyimigrancka partia Geerta Vildersa.

Polecamy również: Ukraińcy okradali Polaków metodą “na pracownika banku”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!