Europa Wiadomości

Holenderskie biblioteki usuwają książki z Czarnym Piotrusiem…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal wiatraczek.nl Zwarte Piet, czyli czarny pomocnik holenderskiego świętego Mikołaja stopniowo znika z przestrzeni publicznej. Nie ma go już w telewizji, cukiernicy odstawili czarną czekoladę, na papierze do pakowania mikołajowych prezentów – do rozdania podczas ‘pakjesavond‘ 5 grudnia – Piotrusie są w pastelowych barwach, a biblioteki w pocie czoła usuwają książki z CZARNYM Piotrusiem. Czyli praktycznie wszystkie, gdyż ‘poprawnych’ obecnie bajek opisujących tę postać jako białego chłopca wysmarowanego sadzą z kominów jest bardzo niewiele.

Telewizja NTR – nadawca corocznego “Sinterklaasjournaal” – powiadomiła też dzisiaj z ubolewaniem, że spośród burmistrzów wszystkich 355 holenderskich gmin, aż jedenastu nie dostarczyło tradycyjnego filmowego podziękowania dla dzieci za wykonanie i wysłanie do ratusza rysunku Sinterklaasa. W gronie tym znajduje się także Femke Halsema – burmistrz Amsterdamu.

Rzecznik gminy Amsterdam powiedział w środę, że Halsema (Zielona Lewica) nie miała na to czasu, ale wyśle filmik jeszcze w tym tygodniu. “Za późno” – odpowiada NTR – “Dziennik Świętego Mikołaja wielokrotnie kontaktował się z gminą Amsterdam w sierpniu i wrześniu (…) stolicy nie powinno zabraknąć w programie (…) nie jest już technicznie możliwe, aby zmodyfikować interaktywne menu na stronie internetowej Sinterklaasjournaal.nl umieszczonej już na wielu międzynarodowych serwerach internetowych.

Szkoda gadać…

Źródło: wiatraczek.nl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!