Wiadomości

Holandia zablokuje środki z KPO dla Polski? Czy nie powinniśmy zacząć blokować środków innym?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Holenderski parlament wezwał swój rząd do niewydawania zgody na 36 mld euro dla Polski z KPO w związku z wyrokiem TK.

Komisja Europejska “zamroziła” polski Krajowy Plan Odbudowy z powodu obaw związanych z reformą wymiaru sprawiedliwości przeprowadzoną przez rząd Zjednoczonej Prawicy oraz samorządowymi uchwałami sprzeciwiającymi się ideologii LGBT. Zaważył również wniosek premiera Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie wyższości prawa unijnego nad krajowym.

KPO to dokument niezbędny do otrzymania środków z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa. Termin jego zatwierdzenia minął, a Komisja nie przedstawiła dotąd żadnych merytorycznych zastrzeżeń do jego treści. Polski rząd wskazuje, że KE nie ma prawnych ani merytorycznych podstaw do blokowania wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie wydał wyrok ws. wniosku złożonego przez premiera. TK uznał, że wybrane przepisy Traktatu UE są niezgodne z Konstytucją RP.

Jak informuje korespondentka Polsat News, Holandia może nie wydać zgody na przekazanie Polsce środków z tytułu KPO.

“Holenderski parlament wezwał swój rząd do niewydawania zgody na 36 mld euro dla Polski z KPO w związku z wyrokiem TK. Krajowe plany odbudowy nawet jeśli otrzymają zielone światło Komisji Europejskiej, muszą być też zatwierdzone przez wszystkie pozostałe unijne stolice” – poinformowała na Twitterze Dorota Bawołek.

Sjoerd Sjoerdsma, holenderski poseł opublikował w mediach społecznościowych pismo w tej sprawie. Jak przyznał pięć holenderskich partii chce “podjęcia działań wobec polskiego rządu”.

“Parlament Holandii wezwał rząd do niewydawania zgody na 36 mld euro dla Polski z KPO. Krajowe plany odbudowy nawet jeśli otrzymają zielone światło Komisji, muszą być też zatwierdzone przez wszystkie pozostałe unijne stolice… Czyli, że Polska też może blokować środki innym?” – pyta na twitterze poseł Paweł Lisiecki.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!