Europa Wiadomości Wiara

Holandia: Wierni przechodzą szkolenia oraz organizują straże obywatelskie, by bronić się przed atakami na kościoły

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Holenderscy chrześcijanie żyją w strachu. Chodzi o zagrożenie terrorystyczne, ale przede wszystkim mnożą się ataki podejmowane przez tzw. młodych mężczyzn. Popularne stają się szkolenia, na których wierni uczą się od specjalistów ds. bezpieczeństwa, jak się zachować w razie ataku podczas nabożeństwa.

Przedstawiciele różnych Kościołów holenderskich uruchomili wymianę informacji w zakresie zapewniania bezpieczeństwa. W coraz większej liczbie parafii wierni organizują straże obywatelskie pilnujące wejść podczas nabożeństw. W kościołach montowane są kamery, a coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do agencji ochroniarskiej. Tylko do jednej z nich w ciągu ostatniego roku zgłosili się klienci reprezentujący 82 świątynie chrześcijańskie.

Przedstawiciel tej agencji podał, że tylko w ciągu ostatnich 18 miesięcy wystąpiło 138 wypadków przerwania nabożeństwa przez nieproszone osoby z zewnątrz. Jego zdaniem takie sytuacje zdarzały się i dawniej, w ostatnim jednak czasie nastąpiło ich nasilenie, gdyż zanikł istniejący wcześniej szacunek wobec miejsca kultu.

Ostatniej jesieni do jednego z kościołów w centralnej Holandii wszedł mężczyzna i krzycząc cały czas „Allahu akbar”, doszedł aż do prezbiterium, po czym uciekł bocznym wyjściem. W innym kościele mówiący po angielsku mężczyzna wrzucił podczas nabożeństwa do kościoła plecak, po czym uciekł. Okazało się, że w plecaku były tylko ubrania. Takich przypadków jest znacznie więcej.

Problem nasilających się ataków na chrześcijańskie miejsca kultu nie dotyczy tylko Holandii. We Francji jest takich ataków średnio prawie trzy dziennie. Informacje o powtarzających się atakach docierają także z Hiszpanii, Włoch, Austrii i innych krajów zachodnich.

Oryginalny artykuł:

https://ndie.pl/holandia-mlodzi-mezczyzni-atakuja-koscioly-wierni-ucza-sie-bronic-miejsc-kultu/

Źródło: ndie.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!