Europa Wiadomości

Holandia: Eurosceptyczna partia Forum dla Demokracji zdobyła 13 miejsc w senacie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl zwycięzcą tegorocznych wyborów samorządowych w Holandii okazała się eurosceptyczna partia Forum na rzecz Demokracji. Tym samym w maju zajmie 13 miejsc w senacie i będzie stanowić realną siłę w holenderskim parlamencie.

Wybory samorządowe w Holandii dotyczą zarówno wyboru lokalnych władz jak i obsadzenia składu wyższej izby holenderskiego parlamentu. W środowych wyborach 13 miejsc w holenderskim Senacie zajmie Forum na rzecz Demokracji (Forum voor Democratie). Jest to najwyższy wynik spośród partii startujących w środowych wyborach.

– Arogancja i głupota zostały ukarane (…) zostaliśmy zrujnowani przez ludzi mających nas chronić – powiedział podczas zwycięskiej przemowy 36 – letni Thierry Baudet, lider Forum. – Stoimy pośród gruzów niegdyś najwspanialszej i największej cywilizacji jaką kiedykolwiek widział świat (…) jesteśmy podkopywani przez własne uniwersytety, dziennikarzy czy naszych rządzących – podkreślał.

Forum na rzecz Demokracji to eurosceptyczna partia o profilu konserwatywnym opowiadająca się za opuszczeniem unijnych struktur przez Holandię. Jej przedstawiciele są sceptyczni wobec zjawiska globalnego ocieplenia oraz krytykują dotychczasową politykę imigracyjną rządu. W kampanii wyborczej startowali z hasłami skierowanymi bardziej na problemy państwowe niż lokalne. Partia nie wystawiła też swoich kandydatów we wszystkich okręgach.

Ciekawym odnotowania jest fakt, że jeszcze cztery lata temu Forum jako struktura polityczna nie istniało. Ugrupowanie powstało w 2015 roku z przekształcenia think-tanku kierowanego przez Thierry’ego Baudeta w partię polityczną.

Wielu ekspertów wiąże te wyniki wyborów z atmosferą jaka zaistniała po poniedziałkowym zamachu w Utrechcie. 37-letni Gökmen Tanis z Turcji zastrzelił trzy osoby i ranił pięć kolejnych. Według doniesień, zaledwie dwa tygodnie wcześniej odpowiadał przed sądem w związku z podejrzeniami o gwałt. Wcześniej wymiar sprawiedliwości zarzucał mu stosowanie przemocy i kradzieże, a także przynależność do Państwa Islamskiego. Prawie wszystkie partie polityczne wstrzymały swoje kampanie wyborcze. Jedyną partią, która w tym czasie wiązała zamach z nieudolną – ich zdaniem – polityką imigracyjną holenderskiego rządu było właśnie Forum.

Czy myślicie, że ejst to zapowiedź wygranej eurosceptyków w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!