Europa Wiadomości

Holandia chce umożliwić dzieciom zmianę płci na podstawie zwykłej deklaracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal medianarodowe.com rząd Holandii chce ułatwienia procedury zmiany płci w akcie urodzenia. Nie będzie już potrzebna opinia eksperta. Proponuje też, by obniżono granicę wieku, który upoważnia do dokonania tego procederu.

W czwartek rząd poinformował parlament o inicjatywie legislacyjnej w sprawie ułatwienia procedury zmiany płci w akcie urodzenia. Informację na ten temat opublikowano na oficjalnej stronie niderlandzkiego rządu.
W komunikacie można przeczytać, że w 2018 r. 640 osób skorzystało z procedury zmiany płci w oficjalnym rejestrze. – Aby oddać sprawiedliwość emancypacji osób transpłciowych, proponuje się szereg zmian, które upraszczają całą procedurę – poinformował rząd Holandii.

Obecna ustawa pozwala na zmianę płci ustalonej przy urodzeniu tym, którzy ukończyli 18 lat. Do tego potrzebna jest również opinia eksperta. Strona rządowa informuje, że gabinet premiera Marka Rutte chciałby znieść zarówno konieczność uzyskania opinii eksperta oraz ograniczenie wiekowe. Obecnie do zmiany aktu urodzenia potrzebna jest opinia eksperta, który ma zbadać, czy rzeczywiście istnieje trwałe przekonanie o przynależności do płci przeciwnej.

– Transgender Netwerk Nederland, holenderska organizacja na rzecz różnorodności płci i COC Netherlands, uważają to za naruszenie prawa jednostek do samostanowienia – czytamy w komunikacie.

Rząd Holandii proponuje zastąpienie opinii eksperta deklaracją, która będzie miała charakter dwuetapowy. Pisemne zgłoszenie chęci zmiany rejestracji płci oraz potwierdzenie tego życzenia cztery do dwunastu tygodni później. Zostanie zniesiony również limit wieku upoważniający do zmiany płci. Dzieci poniżej szesnastego roku życia będą mogły o to wystąpić. Miałoby to nastąpić poprzez złożenie wniosku do sądu.

Projektodawcy argumentują to tym, że grupy interesu i niektórzy rodzice twierdzą, że część młodych ludzi już żyje przed szesnastym rokiem życia z inną płcią niż ta wyznaczona przy urodzeniu.

Co wy na to?

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!