Felietony

Hodowla dzieci z komórek dwóch ojców? Na razie udało się z myszami, ale to nie ma być koniec…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czy celem szalonych naukowców jest hodowla ludzi dla homoseksualnych “rodzin”?

To nie scenariusz filmu science fiction. Naukowcy naprawdę pracują nad wdrożeniem hodowli ludzi z komórek pochodzących z dwóch ojców. Na razie udało się z myszami, ale naukowcy liczą, że w perspektywie 10 – 20 lat uda się to osiągnąć także z ludźmi…

Japońskim naukowcom udało się wyhodować mysz, która ma dwóch genetycznych ojców, przekształcając męską komórkę skóry w komórkę jajową. Wzbudziło to obawy etyczne dotyczące potencjalnego zastosowania tej metody na ludziach.

Katsuhiko Hayashi, biolog z Uniwersytetu w Osace, ogłosił w zeszłym tygodniu, że jego zespół pomógł począć siedem „zdrowych” myszek, używając w każdym przypadku dwóch genetycznych „ojców”, co oznacza „pierwszy przypadek stworzenia ssaka (jaja) z męskich komórek.” Dziwnego wyczynu dokonano najpierw poprzez przekształcenie męskich komórek skóry w indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS), a komórkom tym z kolei usunięto chromosomy Y i zastąpiono je chromosomem X „pożyczonym” z innej komórki.

Te komórki XX iPS były następnie „hodowane w organoidzie jajnika, systemie hodowlanym zaprojektowanym do replikacji wewnątrz jajnika myszy”, zanim zostały zapłodnione nasieniem. Powstałe 600 zarodków zostało wszczepionych zastępczym matkom myszy, przy czym siedem z 600 myszy przeżyło narodziny, a nawet miało „normalną długość życia” i same zostały ojcami.

Hayashi powiedział, że młode myszy „wyglądają OK” i wydają się „rosnąć normalnie”, ale nie odniósł się publicznie do tego, czy mogą istnieć jeszcze nieodkryte nieprawidłowości lub wady u potomstwa myszy.

Takie techniki są już podejmowane w celu poczęcia istot ludzkich. Sam Altman, homoseksualista, który wraz z Elonem Muskiem założył OpenAI, zainwestował w firmę Conception, która „planuje wyhodować zdolne do życia ludzkie komórki jajowe z komórek macierzystych i mogłaby pozwolić na rozmnażanie się dwóch biologicznych samców”.

Joe Allen nazwał potomstwo myszy „Gaybies”. Zespół Hayashi pracuje teraz również nad powtórzeniem swojego osiągnięcia u ludzi. Hayashi uważa, że ​​technologia potrzebna do stworzenia żywej ludzkiej komórki jajowej z męskiej komórki skóry będzie dostępna za 10 lat, chociaż inni zwracają uwagę, że wiąże się to ze znacznymi dodatkowymi przeszkodami w ludzkich komórkach.

Profesor Amander Clark, który jako jeden z pierwszych pomógł opracować komórki iPS na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, powiedział, że osiągnięcie wyników Hayashi w komórkach ludzkich byłoby „ogromnym skokiem”, ponieważ naukowcom nie udało się jeszcze stworzyć dojrzałych ludzkich komórek jajowych nawet z komórek żeńskich w laboratorium.

Naukowcy do tej pory byli w stanie stworzyć jedynie prekursory komórek jajowych, ponieważ ich eksperymentalne komórki przestały się rozwijać przed mejozą, podziałem komórkowym, który jest kluczem do tworzenia gamet.

„W tej chwili jesteśmy gotowi na to wąskie gardło” – powiedział Clark. „Kolejne kroki to wyzwanie inżynierskie. Ale przejście przez to może zająć 10 lub 20 lat. Inni wskazywali, że dłuższy czas potrzebny do potencjalnego wyprodukowania dojrzałej ludzkiej komórki jajowej zwiększa ryzyko nieprawidłowości genetycznych.

Hayashi powiedział, że główną motywacją do jego badań na ludziach jest jego potencjał w leczeniu form niepłodności, takich jak zespół Turnera, w którym u kobiet brakuje lub częściowo brakuje jednej kopii chromosomu X. Jednak z zadowoleniem przyjąłby również zastosowanie tej techniki, aby umożliwić dwóm mężczyznom genetyczne spłodzenie dziecka, gdyby okazało się, że jest to bezpieczne.

Źródło:

https://www.lifesitenews.com/news/scientists-breed-mice-with-two-males-no-females-through-method-that-could-lead-to-human-gaybies/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!