Wiadomości

Hiszpańskie domy spokojnej starości w okresie pandemii stały się miejscami masowej śmierci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Hiszpanii zmarło na Covid-19 ponad 11,3 tys. osób, które mieszkały w domach spokojnej starości – wynika ze statystyk rządów wspólnot autonomicznych tego kraju. Dane te ujawnił w piątek dziennik „El Mundo”.

W piątek hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało statystyki zmarłych na Covid-19 i zakażonych koronawirusem, odbiegające od dotychczasowych danych. Rozbieżności resort tłumaczył odmiennymi liczbami posiadanymi przez rządy wspólnot autonomicznych. Tymczasem rządy regionów – jak ujawnił w piątek “El Mundo” – wyliczyły, że w Hiszpanii wskutek zakażenia koronawirusem zmarło już ponad 11,3 tys. mieszkańców domów spokojnej starości.

Gazeta podała, że w wielu przypadkach do rządowych statystyk nie wliczono osób umierających z objawami Covid-19, argumentując, że u tych pacjentów nie wykonano testów na obecność koronawirusa. Dziennik nazywa je „przypadkami podejrzanymi”.

„Gdy porówna się zgony z oficjalnych statystyk rządu i liczbę przypadków podejrzanych, (widać, że) we wszystkich regionach kraju występują duże rozbieżności” – ocenił „El Mundo”.

Wydawana w Madrycie gazeta napisała, że podawana przez rządy wspólnot autonomicznych liczba 11,3 tys. zgonów na Covid-19 wśród mieszkańców domów seniora jest o około 50 proc. wyższa w stosunku do danych rządu Pedra Sancheza.

Także dziennik „El Pais” szacuje, że liczba zmarłych osób, które zostały zakażone koronawirusem w domach seniora w Hiszpanii przekracza poziom 11 tys.

Czytaj też:

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii z powodu zarażenia koronawirusem zmarło 348 osób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!