Wiadomości

Hiszpańska policja przejęła bezzałogowe pojazdy podwodne przewożące jednorazowo do 200 kg narkotyków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Hiszpańska policja przejęła bezzałogowe pojazdy podwodne o ładowności do 200 kg narkotyków. Zabezpieczono także 10 klasycznych dronów, mogących przewozić do kilkunastu kilogramów towaru. Pojazdy miały być wykorzystywane m.in. do przemytu narkotyków przez Cieśninę Gibraltarską – czytamy na portalu TVP Info.

Funkcjonariusze Policji Krajowej (Policia Nacional) rozpracowali organizację przestępczą, która budowała podwodne drony, zwane także bezzałogowymi pojazdami podwodnymi lub UUV (Unmanned Underwater Vehicle). Każda z tych maszyn mogła pomieścić od 150 do 200 kg narkotyków. Funkcjonariusze Policji Krajowej przejęli cztery podwodne drony, z czego trzy były jeszcze w budowie, a czwarty niemal gotowy do działania. Pojazd ten miał trafić do jednego z francuskich narkogangów, zajmujących się przemytem kokainy.

Podczas operacji Policji Krajowej w gminach Kadyks, Malaga i Barcelona, zatrzymano osiem osób. Zajmowały się one produkcją dronów i specjalnych schowków w samochodach, ale także przemytem narkotyków i handlem nimi. Przejęto także 145 kg haszyszu, 8 kg marihuany, 157 tys. euro w gotówce i 10 pojazdów.

Śledczym udało się także zidentyfikować kilku Marokańczyków i Duńczyków, którzy przemycali duże ilości haszyszu z południowej Hiszpanii do północnej Europy. Narkotyk ten trafiał do członków osławionej Macro Maffia. Przed kilkoma dniami Policja Krajowa zatrzymała dwóch innych gangsterów z tej organizacji przestępczej, którzy zajmowali się przemytem ogromnych ilości kokainy z Wenezueli do Hiszpanii.

Policja Krajowa ujawniła, że śledztwo w sprawie gangu produkującego drony trwało przez 14 miesięcy. Dzięki rozpracowaniu kontaktów tej grupy udało się odkryć, że z ich usług korzystali handlarze i przemytnicy narkotyków z Katalonii, Costa del Sol, Campo de Gibraltar czy Ceuty, a także z Włoch, Francji i Danii.

Śledczy ustalili, że rozbity gang wykorzystywał do nielegalnych operacji 13 samochodów osobowych i ciężarówek ze zmyślnie przygotowanymi skrytkami. Niektóre z nich pozwalały na jednorazowy przemyt nawet do 800 kg narkotyków.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!