Europa Wiadomości

Hiszpanie będą podchodzić do przypadków zarażenia się COVID-19 jak do zwykłej grypy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal rp.pl hiszpański dziennik “El Pais” pisze, że hiszpańskie władze od miesięcy pracują nad zmianą podejścia do epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, tak aby zacząć traktować COVID-19 jak grypę i inne choroby układu oddechowego.

Nowe podejście oznaczałoby, że hiszpańskie władze przestałyby raportować każde zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i testować na COVID-19 każdą osobę, u której dałoby się zaobserwować jeden z symptomów zakażenia koronawirusem.

COVID-19 miałby być traktowany w Hiszpanii jak grypa – skalę jego transmisji szacowano by w oparciu o informacje zbierane przez reprezentatywną grupę lekarzy w szkołach oraz lekarzy z wybranych ośrodków zdrowia i szpitali. W ten sposób w kraju monitorowana jest m.in. skala penetracji społeczeństwa przez grypę.

Premier Pedro Sanchez, jak pisze Reuters, potwierdził te doniesienia, sygnalizując, że jego rząd może zmienić podejście do COVID-19 w związku ze spadkiem śmiertelności osób zakażonych koronawirusem.

– Istnieją warunki, aby stopniowo, ostrożnie, rozpocząć debatę na poziomie technicznym i europejskim, na temat tego, by oceniać ewolucję choroby za pomocą innych parametrów niż te stosowane obecnie – powiedział Sanchez w rozmowie z radiem Cadena SER.

Według informacji “El Pais” nowa strategia była przygotowywana od lata 2020 roku, ale obecnie prace nad nią weszły w ostatnią fazę. W tym tygodniu planowana jest seria spotkań w tej sprawie.

Nowa strategia prawdopodobnie nie zostanie wdrożona przed zakończeniem obecnej fali epidemii, napędzanej transmisją wariantu Omikron – zaznacza “El Pais”.

Autor: Pedro Sanchez

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!