Wiadomości

Gwałtowne starcia policji z imigrantami z Afryki w Portugalii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na terenie kilku miast w aglomeracji lizbońskiej od poniedziałku trwają zamieszki wywołane z powodu protestów czarnoskórych mieszkańców przeciwko działaniom portugalskiej policji. W Lizbonie doszło do starć z policją, która strzelała kulami gumowymi.

Do konfrontacji z policją doszło też m.in. w położonych koło stolicy miejscowościach Odivelas i Seixal. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek na stołecznej starówce, kiedy policja zaczęła strzelać kulami gumowymi do ponad 100 osób. Manifestowały one niezadowolenie z powodu rzekomej przemocy stosowanej przez funkcjonariuszy w dzielnicach zamieszkanych przez czarnoskórą ludność.

Według informacji lizbońskiej policji użycie gumowych kul było niezbędne, gdyż część protestujących zaczęła tamować ruch na ulicach, a także rzucać kamieniami w funkcjonariuszy.

– Kilku policjantów zostało rannych. Udało nam się już zatrzymać czterech agresywnych członków tej manifestacji – poinformowała we wtorek stołeczna komenda policji.

Według źródeł policyjnych, konfrontacje w dzielnicach zamieszkanych przez imigrantów z Afryki mogły leżeć u podstaw zaatakowania policyjnego posterunku w Setubalu koło Lizbony. Nieznani sprawcy obrzucili we wtorek rano tamtejszy komisariat trzema koktajlami Mołotowa. W pobliżu miejsca zdarzenia spłonęło też kilka samochodów.

Wszystko zaczęło się od niedzielnej interwencji policji w zamieszkanej przez afrykańskich imigrantów, głównie Angolczyków, dzielnicy Jamaica. Funkcjonariusze użyli tam pałek, kiedy podczas interwencji ranny w twarz kamieniem został jeden z ich kolegów.

Część mieszkańców tej największej wybudowanej nielegalnie dzielnicy imigrantów w Portugalii próbowało konfrontacji z policjantami. Świadkowie twierdzą, że pobita została jedna z kobiet oraz lokalny pastor.

We wtorek Partia Socjaldemokratyczna (PSD) oskarżyła o zachęcanie do protestów przeciwko policji Blok Lewicy. Ugrupowanie to wspiera mniejszościowy socjalistyczny rząd Antonia Costy.

W 2018 r. przed sądem w Lizbonie ruszył proces 17 policjantów z komendy w Alfragide, położonym na przedmieściach stolicy. Według aktów oskarżenia funkcjonariusze mieli dopuszczać się tortur i prześladowania czarnoskórych mieszkańców jednej z podlizbońskich dzielnic. Adwokaci oskarżonych twierdzą, że ci wykonywali jedynie swoje obowiązki, zwalczając groźne grupy przestępcze. Jedna z nich miała podobno planować atak na miejscowy komisariat.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!