Wiadomości

W obliczu masowych protestów prezydent Uzbekistanu postanowił wycofać propozycję zmian w konstytucji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do masowych protestów przeciwko zaproponowanym zmianom w konstytucji Uzbekistanu doszło w Karakałpacji, w regionie autonomicznym, który w przypadku przyjęcia w referendum proponowanych zmian pozbawiony zostałby prawa do secesji. Wielotysięczne tłumy wyszły na ulice Nukusu, stolicy tej Republiki Autonomicznej, a także wielu innych miast regionu. Prezydent Uzbekisanu Szawkat Mirzijojew wprowadził na okres jednego miesiąca stan wyjątkowy w Karakałpacji, ale nie tylko nie uspokoiło to nastrojów, ale wręcz przeciwnie. W obliczu masowych protestów prezydent Uzbekistanu postanowił wycofać propozycję zmian w konstytucji.

Karakałpacja to autonomiczna republika w granicach Uzbekistanu, położona w zachodniej części kraju i granicząca od strony północnej z pozostałościami Jeziora Aralskiego. Ludność Karakałpacji składa się w przybliżeniu po 1/3 z Kazachów, Uzbeków i Karakałpaków. Wszystko to są ludy tureckie. Protesty, które zaczęły się w piątek w odpowiedzi na zapowiedź przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji Uzbekistanu, w sobotę przybrały masowy charakter. Na ulicach Nukusu protestowały nieprzebrane tłumy. Raz za razem dochodziło też do starć z siłami porządkowymi.

W odpowiedzi do Karakałpacji skierowano dodatkowe siły wojskowe oraz wprowadzono na okres jednego miesiąca stan wyjątkowy. Na miejsce udał się też prezydent kraju Szawkat Mirzijojew.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego nie tylko nie doprowadziło do ustania protestów, ale stały się one jeszcze bardziej masowe, przy czym przybrały one gwałtowny charakter. W wielu miejscach dochodziło do starć protestujących z policją. Ci ostatni atakowali budynki administracyjne.

Szawkat Mirzijojew podjął próbę przerzucenia odpowiedzialności za zaistniałą sytuację na miejscowych polityków, twierdząc, że zmiany w konstytucji Uzbekistanu, które wywołały napięcia, zaproponowali deputowani z Karakałpacji. Przemawiając do rady Karakalpacji, powiedział: „Powinniście zadzwonić do mnie i powiedzieć, że ludzie tutaj nie są zadowoleni z tych propozycji”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!