Wiadomości

“Gulczas” ponownie stanie przed sądem. Chodzi m.in o rozboje na Chińczykach i Wietnamczykach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu i.pl, siedmiu gangsterów powiązanych z tzw. „grupą mokotowską” oraz tzw. „grupą obcinaczy palców” stanie niedługo przed warszawskim sądem. Są oskarżeni o liczne rozboje, m.in. na Chińczykach i Wietnamczykach oraz kradzież 3,5 mln zł.

Sprawa niedługo ruszy przed Sądem Okręgowym w Warszawie, gdzie mazowiecki oddział prokuratorskich “pezetów” skierował właśnie akt oskarżenia wobec 7 osób. Chodzi o śledztwo dotyczące rozbojów z użyciem broni palnej, noży i innych niebezpiecznych przedmiotów na konwojentów przewożących pieniądze. Wśród oskarżonych jest Piotr G. pseudonim „Gulczas” (zbieżność pseudonimu z gwiazdą pierwszej polskiej edycji Big Brothera przypadkowa – red.), Marcin S. ps. „Molek”, Oskar Z. ps. „Oskar” oraz Tomasza D. pseudonim „Daca”, osoby powiązane z tzw. „grupą mokotowską” oraz tzw. „grupą obcinaczy palców”.

Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie rozbojów z użyciem broni palnej, noży oraz innych niebezpiecznych przedmiotów. Ponadto zarzuty dotyczą również podżegania do rozboju z użyciem niebezpiecznych przedmiotów i usiłowania takiego rozboju na osobach narodowości wietnamskiej lub chińskiej i kradzieży 3,5 miliona złotych.

Część osób została także oskarżona o usiłowanie włamania i kradzieży samochodu marki Porsche oraz kradzieży luksusowego Audi Q7. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo dotyczyło szeregu napadów na konwojentów. – Rozboje, w tym również z użyciem broni palnej, były dokonywane głównie na terenie Warszawy i okolic. Sprawcy działali w bardzo brutalny sposób posługując się w trakcie rozbojów bronią palną w tym pistoletami maszynowymi, nożami, rurkami, kijami bejsbolowymi. Niejednokrotnie ofiary doznawały licznych ran, które zagrażały ich życiu i zdrowiu. W trakcie napadów sprawcy podawali się również za policjantów – opowiada w rozmowie z portalem i.pl Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Już wcześniej w jednym z wątków śledztwa Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała akt oskarżenia również m.in. przeciwko Piotr G. pseudonim „Gulczas” oraz Tomaszowi D. pseudonim „Daca” za dokonane napady, w tym za rozbój, do którego doszło w grudniu 2016 roku przy ul. Błękitnej w Warszawie. Podczas niego sprawcy ukradli ponad 735 tysięcy złotych. Tylko w trakcie 5 napadów podejrzani zrabowali ponad 1,5 miliona złotych w gotówce, która pochodziła z utargów pokrzywdzonych firm.

„Gulczas” niedawno został też skazany w innym procesie o usiłowanie zabójstwa i trzy napady rabunkowe z 1998, 1999 oraz z 2000 roku. Pod koniec ub. r. został on skazany na karę łączną 15 lat pozbawienia wolności.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!