Wiadomości

Grupa przestępcza, zajmująca się nielegalną migracją, stanie przed sądem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 16 osób zajmujących się przemytem obywateli Wietnamu. Wobec 14 z nich Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu skierowała do sądu akt oskarżenia.

Rozbita przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu grupa przestępcza działała w Warszawie od stycznia do listopada 2018 r. W tym czasie zorganizowała przerzut przez granicę przynajmniej 220 obywateli Wietnamu. Trasa przerzutu z Wietnamu wiodła przez Rosję, Łotwę, Litwę do Polski a następnie do Niemiec, Francji i Belgii. Kierowali nią dwaj obywatele Wietnamu, obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej oraz obywatel Ukrainy. Wśród oskarżonych osób jest także właściciel jednej z warszawskich wypożyczalni samochodów.

W trakcie prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej przeszukań na terenie Warszawy zabezpieczono 40 paszportów wietnamskich, które wcześniej zostały odebrane przerzucanym obywatelom Wietnamu. Ujawniono również liczne środki łączności oraz środki pieniężne pochodzące z przestępstwa.

Trzy zatrzymane osoby Sąd Rejonowy w Zgorzelcu tymczasowo aresztował, natomiast wobec 10 cudzoziemców zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakaz opuszczania kraju. Jednego obywatela Ukrainy osadzono w areszcie deportacyjnym w celu wydalenia z Polski. Jednocześnie ustalono, że jeden z organizatorów – obywatel Wietnamu – poszukiwany był na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, wystawionego przez niemieckie organy ścigania, w celu odbycia kary 2 lat i 7 miesięcy pozbawienia wolności. Dodatkowo mężczyzna ten odpowie za posłużenie się przed funkcjonariuszami Straży Granicznej dokumentami innego obywatela Wietnamu.

12 zatrzymanych przyznało się już do zarzucanych im czynów. Złożyli również wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!