Wiadomości

Grupa przestępcza produkowała, przemycała i rozprowadzała nielegalne wyroby akcyzowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie zatrzymali osiem osób podejrzewanych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją, przemytem i obrotem wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy.

Z ustaleń śledztwa, które prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu wraz z Placówką Straży Granicznej w Lublinie, wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 5 stycznia 2018 r. do 28 września 2020 r. w Łodzi, Zgierzu, Stalowej Woli, Radomiu, Zamościu. Miała ona na celu produkcję, przemyt i obrót papierosami różnych marek bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej 14 023 361,42 zł. Gupa także przerobiła i rozprowadziła 171,5 kg tytoniu o wartości rynkowej 81 479,65 złotych.

Ustalono, że sprawcy narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie 13 398 111 złotych.
W sprawie dokonano szeregu przeszukań, ujawniając wyroby tytoniowe o wartości około 100 000 złotych. Zabezpieczono środki finansowe w kwocie 95 000 złotych oraz mienie ruchome o łącznej wartości 73 000 złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec zatrzymanych czterech osób na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych czterech osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w postaci dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w kwotach do 10 000 złotych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!