Wiadomości

Groźny wypadek na trasie przejazdu kolumny prezydenckiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal Onet.pl w piątek po południu podaje, że na trasie Bydgoszcz-Toruń, którą jechała kolumna prezydencka z Andrzejem Dudą, doszło do groźnego wypadku. Nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego płk Jacek Siewiera miał osobiście przystąpić do reanimacji rannych. Prezydencka kolumna została zatrzymana do momentu przyjazdu służb ratowniczych.

“Ok. godziny 13.45 prezydencka kolumna, jadąc drogą krajową nr 10 z lotniska w Bydgoszczy do Torunia musiała się zatrzymać, ponieważ na drodze doszło do groźnego wypadku” – podaje Onet. Bydgoska straż pożarna poinformowała, że samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Kilka osób odniosło rany, a na miejsce wezwany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

“U mężczyzny stwierdzono zatrzymanie krążenia i podjęto resuscytację krążeniowo-oddechową (…) Kobieta była przytomna, choć również wymagała hospitalizacji. Kierowca ciężarówki nie uskarżał się na żadne dolegliwości” – czytamy. Okazuje się, że zanim na miejsce przybyły służby pogotowia ratunkowego, ratowaniem rannych zajął się sam płk Jacek Siewiera, nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ale również lekarz z wykształcenia.

“Natomiast prezydent Duda, nie chciał jechać dalej, by nie dezorganizować akcji ratowniczej. Kolumna ruszyła, dopiero gdy wszyscy ranni zostali zabrani do szpitala” – przekazał informator portalu.

Po kilkunastu minutach udało się przywrócić czynności życiowe rannego mężczyźnie. Został on zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jacek Siewiera jest oficerem, lekarzem, prawnikiem, założycielem Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM). Od czerwca tego roku pełni funkcję ministra w Kancelarii Prezydenta.

Siewiera był szefem wojskowo-medycznej misji, która w kwietniu 2020 roku, w okresie nasilenia epidemii COVID-19 przebywała w Chicago w USA. Kpt. Siewiera wcześniej był szefem takiej samej misji we włoskiej Lombardii. Obie misje miały na celu wymianę doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności walki z epidemią.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!