Europa

Grecja: Złoty Świt został uznany za organizację przestępczą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu telewizjarepublika.pl Nikolaos Michaloliakos, lider Złotego Świtu, został skazanych przez sąd w Atenach za kierowanie organizacją przestępczą. Sąd skazał też sympatyka partii za zabójstwo lewicowego rapera Pawlosa Fyssasa. Po ogłoszeniu wyroków przed sądem wybuchły zamieszki.

Środowy wyrok to wynik pięcioletniej sądowej batalii, łączącej cztery sprawy przeciwko członkom tego ugrupowania. Sąd badał, czy przywódcy partii mieli udział w serii krwawych napaści na migrantów i lewicowych aktywistów, w tym morderstwie Fyssasa w 2013 r. oraz czy partia funkcjonowała jako organizacja przestępcza.

W rezultacie sąd uznał Michaloliakosa oraz siedmiu byłych posłów za winnych kierowania grupą przestępczą. Sympatyk partii Georgios Roupakias został, jak wspomnieliśmy, uznany za winnego zabójstwa Fyssasa. Indywidualne wyroki zostaną dopiero podane w najbliższych dniach. Wiadomo, że samemu Michaloliakosowi grozi do 15 lat.

Po ogłoszeniu wyroku część zgromadzonych zaczęła rzucać w policjantów różnymi przedmiotami, ci odpowiedzieli gazem łzawiącym i armatkami wodnymi.

Czy to próba uciszenia opozycji czy może słuszne działanie?

Źródło: telewizjarepublika.pl