Wiadomości

Grecja domaga się od Niemiec blisko 280 mld euro tytułem reparacji wojennych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grecja zamierza domagać się od Niemiec blisko 280 mld euro w ramach odszkodowania za zbrodnie popełnione na jej terytorium przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Rządowa kampania w tej sprawie ma ruszyć w listopadzie – pisze Der Spiegel.

Według niemieckiego tygodnika grecki parlament ma zatwierdzić raport, z którego wynika, że Grecji należy się od RFN łącznie 279,8 mld euro, w tym 269,5 mld euro z tytułu odszkodowań oraz z tytułu zwrotu kredytu, jakiego okupowana Grecja została zmuszona udzielić niemieckiemu okupantowi. W 2014 roku jego wartość została oszacowana na 10,3 mld euro.

„Grecy chcą przedstawiać swoje argumenty (w kwestii reparacji od Niemiec – PAP) na całym świecie: w Niemczech, w Parlamencie Europejskim, przed Radą Europejską i w ONZ (…) przypuszczalnie w formie ustnej wypowiedzi” – ocenia tygodnik.

Rząd niemiecki podkreślał już wcześniej, że wszelkie ewentualne roszczenia Grecji w sprawie odszkodowań za II wojnę światową uważa za nieuprawnione. Tymczasem w opinii niektórych greckich ekspertów prawnych właśnie ta odmowa może umożliwić Grecji wytoczenie RFN procesu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze.

Niemcy uznają jurysdykcję tego sądu tylko w przypadku sporów prawnych wynikłych po 1 maja 2008 roku, co oznacza, że Grecja nie mogłaby dochodzić przed nim roszczeń sprzed kilkudziesięciu lat. Jeśli jednak strona niemiecka odrzuci możliwość prowadzenia negocjacji w sprawie greckich żądań, Ateny mogłyby odwołać się do MTS w sprawie tego działania niemieckich władz – uważają ci eksperci.

Grecki prezydent Prokopis Pawlopulos 3 października, podczas uroczystości upamiętniających ofiary nazistowskich zbrodni oświadczył, że roszczenia rządu w Atenach co do wojennych reparacji są nadal uzasadnione. Kilka tygodni wcześniej premier Cipras uznał, że domaganie się wypłaty tych odszkodowań to „historyczny obowiązek”.

„To nie przypadek, że obaj najważniejsi greccy politycy w krótkim odstępie czasu tak jednoznacznie wypowiedzieli się na ten sam temat” – ocenia niemiecki tygodnik w wydaniu internetowym, zaznaczając, że według jego informacji jest to „początek dłuższej kampanii, która ma się rozpocząć w listopadzie”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!