Wiadomości

Gorąca noc w Teheranie. Policjanci dołączyli do zrewoltowanego tłumu?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczorajszy dzień i miniona noc upłynęły pod znakiem masowych protestów, strajków, demonstracji i starć z siłami porządkowymi. Trwają one już od ponad trzech tygodni, a wszystko zaczęło się od śmierci Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki, zatrzymanej przez policję za nieodpowiedni strój. Wydaje się, iż nocne protesty – zwłaszcza w Teheranie – przybrały one jeszcze bardziej masowy charakter aniżeli w dniach poprzednich.

Wiele dzielnic Teheranu znalazło się minionej nocy pod kontrolą demonstrantów, którzy zmusili siły porządkowe do wycofania się. “Niektórzy irańscy policjanci z Naziabad, dzielnicy Teheranu, dołączyli do narodu irańskiego wśród okrzyków „Nie chcemy, nie chcemy Republiki Islamskiej”, jak pokazano w tym filmie. Nawet jeśli ich liczba jest bardzo nieliczna, ale wskazuje na możliwość dezercji w ramach irańskich służb bezpieczeństwa” – czytamy na popularnym koncie twitterowym @MohamadAhwaze.

فیلمی از قیام و خیزش شب گذشته مردم و جوانان نازی آباد تهران که غیر قابل کنترل برای عوامل سرکوب خامنه‌ای بود.#IranRevolution
#Tehran #اعتصابات_سراسری pic.twitter.com/JILgBPt1Fs

— تلویزیون ایران آزادی (@IranAzad_TV) October 9, 2022

>

Demonstracje miały bardzo gwałtowny przebieg. Siły porządkowe, choć używały przeciw demonstrantom ostrej amunicji, W wielu miejscach zmuszone były uciekać przed tłumem, a policjanci i strażnicy rewolucji islamskiej, którzy wpadli w ręce młodych buntowników, byli dosłownie linczowani. Liczne budynki administracyjne i siedziby policji zostały zdobyte przez demonstrantów.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!