Europa Wiadomości

Google będzie musiało zapłacić francuskiej prasie 63 mln euro w ramach naruszenia praw autorskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl Google obiecało zapłacić francuskiej prasie około 63 mln euro. Ma to na celu zakończenie sporu o prawa autorskie, który trwa ponad rok.

Alphabet, macierzysta firma Google, zgodziła się zapłacić około 63 mln euro grupie francuskich mediów w zamian za zakończenie sporów w kwestii praw autorskich – podał portal BFM TV w piątek. Kwota rekompensaty będzie wynosiła 18 mln euro rocznie przez kolejne 3 lata oraz 10 mln na zakończenie sporu. Google odmówił komentarza w opisywanej sprawie.

Niepotwierdzone informacje wskazują, że największą kwotę miałby otrzymać dziennik „Le Monde” – około 1,3 mln euro. Liste miałby zamykać „La Voix de la Haute” – kwotą 13 741 dolarów.

W zeszły miesiącu strony sporu ogłosiły porozumienie. Nie podano jednak szczegółowych informacji w tym zakresie.

Związek Niezależnych Internetowych Wydawców Informacji (Spiil) wydał 8 lutego bieżącego roku oświadczenie, w którym wyraził żal, że francuskie media nie zbudowały „wspólnego frontu” przeciw gigantowi technologicznemu. W związku z tym nie wszyscy dostaną pieniądze za treści publikowane w Internecie.

Dodatkowo dzienniki „Le Monde”, „Le Figaro” oraz „Liberation” i ich grupy medialne miały wynegocjować kwoty około 3 mln euro rocznie, zgadzając się współpracę z Google w celu sprzedaży subskrypcji przy pomocy usługi oferowanej przez Google – informuje portal w oparciu o źródło znające sprawę.

„Nietransparentne umowy nie zapewniają sprawiedliwego traktowania wszystkich wydawców gazet, ponieważ wzór obliczeniowy nie jest podawany do wiadomości publicznej (…) Google wykorzystał nasze podziały” – napisał Spiil w oświadczeniu.

Prezes zarządu „Le Monde” Louis Dreyfus odmówił komentarza w opisywanej sprawie. Podobnie przedstawiciele „Le Figaro” i „Liberation”.

Czy inne państwa też pójdą też drogą?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!