Wiadomości

Głosy muzułmanów w zamian za budowę meczetu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zasiadający we władzach gminy Botkyrka (w regionie Sztokholm) Ali Khalil z Partii Ochrony Środowiska–Zielonych zaoferował na spotkaniu z opozycyjną Umiarkowaną Partią Koalicyjną głosy muzułmanów w zamian za zgodę na budowę nowego meczetu.

Sprawę wyborczej korupcji przed niedzielnymi wyborami samorządowymi oraz parlamentarnymi ujawnili reporterzy szwedzkiej telewizji publicznej SVT.

– Muzułmanie powiedzieli nam, że ich społeczność liczy 4,5 tys. członków i że mogą nam przekazać 3 tys. głosów – powiedziała Stina Lundgren, przewodnicząca Umiarkowanej Partii Koalicyjnej w gminie Botkyrka.

Według złożonej przez Khalila obietnicy imam podczas piątkowej modlitwy mógłby polecić głosowanie na Umiarkowaną Partię Koalicyjną. Dzięki temu pozostające w opozycji ugrupowanie miałoby po 24 latach powrócić do władzy, a przy okazji poprzeć projekt budowy nowego meczetu. Muzułmanie chcieliby otrzymać od gminy działkę położoną w centrum.

– Oczywiście byliśmy zaskoczeni taką propozycją. Nie wiedzieliśmy, że taki ma być cel spotkania. Dla nas takie podejście jest nie do przyjęcia – oświadczyła Lundgren.

Dziennikarze telewizji SVT przeprowadzili prowokację i ustalili, że oferta Khalila jest aktualna nawet na kilkadziesiąt godzin przed wyborami. W ostatniej chwili muzułmanie obiecali załatwienie 1-1,5 tys. głosów.

Khalil w rozmowie z dziennikarzami nie chciał przyznać się do oferty sprzedania głosów w zamian za zgodę na nowy meczet. – Moja rola została niewłaściwie zrozumiana – tłumaczył polityk Zielonych.

W piątek sekretarz partii Amanda Lind poinformowała, że Khalil zrezygnuje z zajmowanych stanowisk i nie będzie reprezentował tego ugrupowania.

Współrządząca Szwecją Partia Ochrony Środowiska–Zielonych jest uważana za przyjazną społeczności muzułmańskiej.

W 2016 roku socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven zdymisjonował ministra budownictwa mieszkaniowego i urbanizacji Mehmeta Kaplana z Partii Ochrony Środowiska–Zielonych w związku z ujawnieniem przez media, że spotkał się on z przedstawicielem tureckiej terrorystycznej organizacji Szare Wilki.

Przy innej okazji urodzony w Turcji Kaplan, który jest praktykującym muzułmaninem, przyrównał politykę Izraela wobec Palestyny do działań nazistowskich Niemiec wobec Żydów w latach 30. XX wieku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!