Wiadomości

Gimnazjum nr 6 w Grodnie nadano imię Feliksa Dzierżyńskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gimnazjum nr 6 w Grodnie nosi odtąd imię Feliksa Dzierżyńskiego. Poinformował o tym poinformował państwowy kanał Grodno Plus.

Żaden Polak nie przyczynił się do śmierci tylu ludzi, co „Krwawy Feliks”. Był synonimem bolszewickiego terroru, który stworzył najbardziej złowrogą formację na świecie. Jego tajna policja polityczna — Wszechrosyjską Nadzwyczajna Komisja do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, potocznie zwaną CzeKą, ma na sumieniu miliony ludzkich istnień, w tym Białorusinów.

Ale reżim Łukaszenki nie widzi w tym problemu. Dziś pomniki Feliksa Dzierżyńskiego rozsiane są po całej Białorusi. W stolicy kraju góruje na centralnym skwerze przed budynkiem KGB. Gimnazjum nr 6 w Grodnie nazwano właśnie na cześć Feliksa Dzierżyńskiego. Przy wejściu do gimnazjum wzniesiono popiersie organizatora „czerwonego terroru”.

Białoruskie media zwracają uwagę, że podobnych przypadków będzie teraz na Białorusi więcej, bo „szkoły, gimnazja i licea od czterech miesięcy pracują nad koncepcją nazwania i stworzenia własnej, wyróżniającej się marki”.

/znadniemna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!