Wiadomości

Generał sił powietrznych Wenezueli przeszedł na stronę rebeliantów popieranych przez USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wysokiej rangi generał wenezuelskich sił powietrznych ogłosił na nagraniu opublikowanym na Twitterze, że uznaje lidera opozycji Juana Guaido za tymczasowego prezydenta kraju. To pierwszy wenezuelski generał, który zdecydował się na taki krok.

Generał Francisco Yanez, członek naczelnego dowództwa sił powietrznych, wezwał innych wysokiej rangi wojskowych do podjęcia takiej samej decyzji. Według Yaneza, „90 procent” sił zbrojnych Wenezueli jest przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro.

Yanez, który na stronie internetowej dowództwa figuruje jako szef planowania strategicznego, to pierwszy wenezuelski generał, który uznał Guaido za tymczasowego prezydenta.

Generał wezwał też rodaków do wzięcia udziału w sobotnich protestach przeciwko rządom Maduro, którego nazwał dyktatorem. – Przejście do demokracji jest nieuchronne – wskazał na nagraniu.

Według Associated Press, Yanez nie należy już do ekipy Maduro. W rozmowie telefonicznej z tą agencją Yanez odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy przebywa w Wenezueli. Agencja dodzwoniła się do niego na kolumbijski numer. Naczelne dowództwo sił zbrojnych Wenezueli na Twitterze oskarżyło Yaneza o zdradę – pisze Reuters.

Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro lider opozycji wenezuelskiej i szef parlamentu Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju. Prezydenturę Maduro uznał za nielegalną.

Przejęcie władzy przez Guaido uznały USA, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich – Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich – Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia – zapowiedziało, że jeśli Maduro w najbliższym czasie nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów, również uznają Guaido.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!